Bakan Pekcan Ekim ayı ihracat rakamlarını açıkladı

Ekim ayında ihracat rakamları Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tarafından açıkalandı. Buna göre geçtiğimiz Ekim ayında 16 milyar 336 milyon dolar ihracat gerçekleşti.

Google Haberlere Abone ol
Bakan Pekcan Ekim ayı ihracat rakamlarını açıkladı

Kayseri'de İhracatçılar Birliği tarafından düzenlenen Ekim ayı ihracat rakamları toplantısına katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ekim ayında ihracatını açıkladı. Pekcan, 16 milyar 336 milyon dolar olduğunu duyurdu.

Burada önemli açıklamalarda bulunan Bakan Pekcan, ihracat rakamlarının yanısıra verilen desteklerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türk Eximbank'ın kullandırdığı kredilerde faiz oranlarının düşürüldüğünü aktaran Pekcan, "Bildiğimiz yolda devam edeceğiz. Hedeflerimizi yakalayacağımıza inanıyorum. Türk Eximbank'ın KOBİ'lerimize ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırdığı TL kredilerindeki faiz oranını bugün itibarıyla yüzde 8,79'a çektik." açıklamasında bulundu.

"EKİM AYI İHRACATI 16,3 MİLYAR DOLAR"

Pekcan, "Bundan sonrada genel tercihler sistemine göre her türlü kontrolü yaptıktan sonra 3 gün içinde açıklamaya devam ediyoruz. TÜİK ile Bakanlığımız arasında fark bulunmamaktadır. Her iki veriler de paylaşılmaktadır. İhracatımız belli bir dinamizmde sürüyor. İhracat rakamlarımız ekim ayında 16 milyar 336 milyon olarak gerçekleşmiştir. Geçen sene ekim ayında 16 milyar 590 milyondu. Eylül ayına göre 1 milyar 116 milyon üstüne çıkmış durumdayız. İlk 10 aydaki kümülatif ihracatımız yüzde 2,1'lik artışla 148 milyar 842 milyon dolar olarak gerçekleşti" dedi.

DIŞ TİCARET AÇIĞI AZALDI

İlk 10 ayda yüzde 13,2 daha az ithalat olurken olduğunu belirten Pekcan, "İthalatımız 172 milyar 71 milyon dolar olarak gerçekleşti" ifadelerini kullandı. Pekcan, dış ticaret açığının ilk 10 ayda yüzde 55,6 azalarak 23 milyar 228 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.

Yorumlar