AYM Başkanı Aslan'dan "kararlar"la ilgili açıklama

Anayasa Mahkemesi Başkanı Aslan, ilgili kurumların bazı kararlara uymamasının kişisel başvuru hakı sistemini zedelediğini belirtti.

Google Haberlere Abone ol
AYM Başkanı Aslan'dan "kararlar"la ilgili açıklama

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yüksek Mahkeme tarafından verilen ihlal kararlarının uygulanmasının önemine işaret ederek, bu kararlara uyulmamasının bireysel başvuru hakkını zedelediğini dile getirdi. Arslan, hukuk devletinin temel ilkelerini vurgulayarak, bu ilkelerin akıl, ahlak ve adalet olduğunu belirtti. İnsan olmanın, kendimize hak gördüğümüzü başkası için de hak olarak görmeyi gerektirdiğini ifade etti.

Bireysel Başvuru ve Anayasa Mahkemesi Misyonu

Türkiye'de temel hak ve özgürlüklerin korunması adına atılan en önemli adımlardan biri olan bireysel başvurunun, Anayasa Mahkemesi'ne özgürlükleri koruma ve geliştirme misyonu yüklediğini söyleyen Arslan, Mahkemenin bu misyonla bireysel başvuruları incelediğini ve bireysel başvuruda iş yükünü yönetilebilir düzeyde tuttuğunu aktardı. Arslan, "Bazı kararlara uyulmaması bireysel başvuru hakkını zedelemektedir." diyerek, bu konuda duyarlılık çağrısında bulundu.

İhlal Kararlarının Uygulanması ve Anayasa Mahkemesi Kararlarının Kesinliği

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, ihlal kararlarının uygulanmaması konusunda genel bir sorun olmadığına işaret etti. İhlal kararlarına uyulmamasının gerekçesi olarak gösterilen "yorum farklılığı"nı ele alarak, Anayasa Mahkemesi kararlarının kesin olduğunu ve tüm yasama, yürütme, yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağladığını vurguladı. Arslan, "Anayasa Mahkemesi, bir konuda karar verdikten sonra katılmasak da buna uymak zorundayız." diyerek, kararların uygulanmasının zorunluluğuna dikkat çekti.

Hukuk Zemininde Çözüm Çağrısı ve Bireysel Başvuru Yolunun Önemi

Arslan, Anayasa ve kanunlarda uyuşmazlıkların nasıl çözüleceğinin belirlendiğini, bu çözüm merciinin Anayasa Mahkemesi olduğunu ifade etti. Anayasa'nın hiçbir kurum veya kişiye Anayasa Mahkemesinin kararlarını denetleme görevi vermediğini belirterek, ihlal kararlarının uygulanmamasının bireysel başvuru yolunu etkisiz kılacak "vahim bir olay" olduğunu vurguladı. Arslan, "Aklıselimle hareket ederek ihlal kararlarının etkili icrası dahil tüm meselelerimizi sadece hukuk zemininde kalmak suretiyle çözmek zorundayız." diyerek, hukukun üstünlüğüne vurgu yaptı.

 

Yorumlar