Aydın’ın biyolojik zenginliği kayıt altına alınacak

Türkiye’de, ‘Biyolojik Çeşitliliğe Dayalı Ulusal Geleneksel Bilginin Kayıt Altına Alınması Pilot Projesi’ ile ilk etapta projenin uygulanacağı iller arasında yer alan Aydın’ın biyolojik zenginliği kayıt altına alınarak korunacak....

Google Haberlere Abone ol

Türkiye’de, ‘Biyolojik Çeşitliliğe Dayalı Ulusal Geleneksel Bilginin Kayıt Altına Alınması Pilot Projesi’ ile ilk etapta projenin uygulanacağı iller arasında yer alan Aydın’ın biyolojik zenginliği kayıt altına alınarak korunacak. Proje ilk etapta Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Hatay, Samsun, Erzurum illerinde uygulanacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla biyolojik çeşitliliğe dayalı geleneksel bilginin derlenmesi, kayıt altına alınarak korunması ve bu bilgilere erişimin düzenlenmesi maksadıyla Biyolojik Çeşitliliğe Dayalı Ulusal Geleneksel Bilginin Kayıt Altına Alınması Pilot Projesi’ni başlattı.

Proje ile biyolojik çeşitliliğin ekonomiye kazandırılması ve genetik kaynaklarımıza dayalı sınai mülkiyet haklarından ülkemizin faydalanmasına katkıda bulunulması hedefleniyor.

İlk etapta Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Hatay, Samsun, Erzurum illerinde başlanan projeye ilerleyen dönemde Çorum ilinin de dâhil edilmesi planlanıyor. Yürütülecek proje kapsamında bu illerdeki ön çalışmalar yapılarak, saha çalışması yapılacak köyler belirlendi. Belirlenen köylerde geleneksel olarak kullanılan biyolojik zenginlikler araştırılacak, yöredeki halkın kültürel kimliğinin bir parçası olarak nesiller boyunca aktardığı tabii flora ve faunadan sağlanan beslenme(baharat, içecek, maya, vb.), sağlık (halk ilacı veya şifa maksatlı geleneksel bilgi içeren uygulamalar), endüstriyel ürünler(boya, tekstil, yapı malzemesi, yakıt, el sanatları vb.) ile tarım-hayvancılık faaliyetlerine yönelik geleneksel ürünler derlenecek. Diğer taraftan belirlenen illerde geleneksel bilgiye sahip kişilerle görüşmeler yapılarak derlenen bilgiler kayıt altına alınacak ve bu süreçte yazılı kaynaklara da erişilmeye çalışılacak.

Proje çalışmalarından elde edilen çıktılar bir veri tabanında toplanarak yerli araştırmacılara ve uluslararası patent uzmanlarına açılacak. Böylece tüm bu kaynak ve bilgilerin kayıt altına alınmış olması bu kayıtların uzmanlar ve araştırmacıların Ar-ge faaliyetlerine altlık oluşturması gibi etkin ve önemli bir fayda sağlayacak.

Türkiye adına bu önemli projeden elde edilecek en mühim neticenin ise ülkeye ait genetik kaynaklarla bağlantılı geleneksel bilgiyi erişim izni olmaksızın kullanan yabancı kişi veya şirketlerin bu kaynaklar veya bilgilere dayanarak patent almasının önlenmesi, genetik kaynaklar ve bağlantılı geleneksel bilgiler üzerindeki tüm hakların korunmasına katkı sağlanması olacağı belirtildi.

Yorumlar