Arafat'ta büyük gün, hacı adaylarının intikali başladı

Arife ve Bayram heyecanı yaşayan hacı adaylarının günlerdir bekledikleri Arafat’a nakilleri tamamlandı. Arafat’a ulaşan hacı adayları akşam ve yatsı namazlarını birlikte kıldı.

Google Haberlere Abone ol

Sonhaberler | Haber Merkezi

Arife ve Bayram heyecanı yaşayan hacı adaylarının günlerdir bekledikleri Arafat’a nakilleri tamamlandı. Arafat’a ulaşan hacı adayları akşam ve yatsı namazlarını birlikte kıldı. Kabe-i Muazzamayı dolduran 2 milyon hacı adayının Arafat Dağı’na intikallerine dün öğleden sonra başlanmıştı. Otobüslerle kafilelerle halinde Arafat’a taşınan hacı adayları, Arafat’a ulaştı. Arafat7a ulaşmanın sevinç ve heyecanını yaşayan hacı adayları, yaptıkları duaların ardından akşam ve yatsı namazlarını birlikte kıldı.

Zilhicce ayının 9’una denk gelen Arife gününde tekrar ihrama giren hacı adayları güneşle birlikte Arafat Dağı’na çıkarak vakfeye başladı. Arafat’ta gün boyu "Lebbeyk Allahümme lebbeyk, la şerikeleke lebbeyk, innel hamde vennimete leke vel mülk la şerike lek" diyerek, telbiye getirecek hacılar, tesbih çekip dualar ettikten sonra yaya olarak yaklaşık 3 saat mesafedeki Müzdelife’ye geçecek.

Burada arefe gecesini geçirecek olan hacı adayları, Kurban Bayramının ilk günü ise güneş doğmadan şeytan taşlanan ve kurbanların kesileceği Mina’ya hareket edecek. Bayramın 3 günü Mina’da kalacak olan Müslümanlar, bayramın son günü ise döndükleri Mekke’de Kabe’yi 7 kere tavaf edecek. Yapılacak say’ın ardından hac ibadeti tamamlanacak.

Hacıların 6 Eylülde başlayan ülkelerine dönüşleri ise 28 Eylül’e kadar sürecek.

Yorumlar