Araç sigorta fiyatları 2022 en ucuz trafik sigortası hangisi?

Araç sigorta fiyatları 2022 en ucuz trafik sigortası hangisi, en uygun firmalar veya markalar hangileridir, bu yıl için belirlenen trafik sigortası bedeli en düşük ve en yüksek ne kadar oldu?

Google Haberlere Abone ol
Araç sigorta fiyatları 2022 en ucuz sigorta hangi?

Araç sigorta fiyatları 2022 yılında ne kadar oldu? Araç sigorta fiyatları bilindiği gibi artık araçtan araca hatta sürücüden sürücüye göre değişkenlik gösterebilen bir uygulamaya sahiptir. İyi sürücü daha uygun fiyata sigorta yapabilirken; kötü sürücüler için iyi fiyat bulmak neredeyse imkansız. Öyle ki iyi sürücüyle kötü sürücü arasında neredeyse 4 bin liraya yakın bir ödeme farkı bulunuyor. Otomobilde en yüksek trafik sigortası tavan ve en düşük fiyatlar yeniden belirlendi. Otomobillerde 1’den 7’ye kadar olan her basamak için azami prim tutarları netleşti. İşte araç sigorta fiyatları 2022 tarifesi hakkında bilgi: 

İllere göre zorunlu trafik sigortası fiyatları
İllere göre zorunlu trafik sigortası fiyatları

 

Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 25 milyonu geçti. Tüm araçlar için ‘Zorunlu Trafik Sigortası’ yaptırılması gerekiyor. Trafik sigortasının amacı, herhangi bir kaza durumunda ‘karşı tarafın’ malına veya canına verilen hasarı, kabahat oranına bağlı olarak kısmen veya tamamen karşılamak. Trafik sigortası yaptırmamanın cezası 169 lira. Bu ceza 15 günde ödenirse yüzde 25 indirimle tutar 147 liraya düşer. Sigorta yoksa bu cezaya ek olarak trafikten men ve otopark parası da söz konusu oluyor.

TAVAN FİYAT UYGULANIYORDU

Trafik sigortasında fiyat artışlarını kontrol etmek için 12 Nisan 2017 itibarıyla tavan fiyat uygulanıyor. Yani sigorta bedelleri illere ve basamaklara göre belli tutarların üzerine çıkamıyor. Bu tavan fiyat aylık güncelleniyor. 31 Aralık 2021’e kadar tavan fiyatlardaki bir önceki aya göre artış yüzde 1’di. 2022 Şubat ayı itibarıyla artış katsayısı yüzde 1.50 olarak uygulanmaya başladı. Karar geçen yılın son gününde Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanmıştı.

ARAÇLARIN SİGORTA PRİMLERİ NE KADAR OLDU?

Araçların sigorta primleri 7 basamakta belirleniyor. İlk kez araç alıp trafiğe çıkanların basamağı 4’ten başlıyor. Sürücüler kazaya karıştıkça 1’inci basamağa kadar düşüyor. Art arda üç yıl hiç kaza yapmayanlar 7’nci basamağa yükseliyor. 7’nci basamağa yaklaştıkça sigorta ucuzluyor, 1’e yaklaştıkça pahalanıyor.

Araç sigorta fiyatları 2022 yılında ne kadar oldu?
İllere göre zorunlu trafik sigortası fiyatları

 

4’üncü basamaktan 5’inci basamağa yükselen sürücüye yüzde 15, 6’ncı basamağa yükselen sürücüye yüzde 30, 7’nci basamaktaki sürücüye yüzde 45 indirim uygulanıyor. Bu indirim 4’üncü basamak üzerinden yapılıyor. Poliçenin ilk yılı hasarla kapatılırsa, sigorta bedeli yüzde 50 artıyor. Art arda üçüncü yılı da hasarlı kapatıp 1’inci basamağa düşenler için fiyatlar yüzde 150 artırımlı oluyor.

İllere göre zorunlu trafik sigortası fiyatları
İllere göre zorunlu trafik sigortası fiyatları

 

TEK SEFERLİK YÜZDE 20

Değişiklikle ayrıca, 1 Şubat 2022’den itibaren Zorunlu Trafik Sigortası tarifelerinde, tek seferlik yüzde 20 artış yapıldı. Artışla birlikte iller bazında şubatta geçerli olacak tarifeler netleşti. Buna göre; İstanbul’da ilk kez trafiğe çıkacak bir kişi 4’üncü basamak üzerinden en fazla 2 bin 237 lira trafik sigortası ödeyecek.

İllere göre zorunlu trafik sigortası fiyatları
İllere göre zorunlu trafik sigortası fiyatları

 

Mevcut araç sahipleri hiç kazaya karışmadıysa ve yüzde 45 indirimli 7’nci basamak ise ödeyeceği maksimum tutar 1.230 lira olacak. Rekabetten dolayı bu fiyatların altında teklif veren şirketler olabiliyor.


 

Yorumlar