Almanya'da 60 bin yabancı doktor çalışıyor

Almanya'da yabancı uyruklu doktor sayısı 60 bini aşarken bunlardan sadece 2 bin 600'ü Türk doktorlardan oluşuyor. Oysa Almanya'daki yabancı uyrukluların arasında Türk vatandaşları oranı ilk sıralarda yer alıyor.

Google Haberlere Abone ol
Almanya'da 60 bin yabancı doktor çalışıyor

Almanya'da çalışan yabancı uyruklu doktorların hangi milletlere ait oldukları açıklandı. Türk doktorların ilk sırada olması beklenirken aksi bir tablo ortaya çıktı. İlk sırada Suriyeli doktorlar yer alıyor. İkinci sırada ise Romanyalı doktorlar var. 

Almanya'da pek çok sektöre kalifiye iş gücü sıkıntısı devam ederken sağlık sisteminde yabancı pasaportla çalışanların sayısı da giderek artıyor. Funke Medya Grubu gazetelerinin Federal Doktorlar Odası istatistiklerine dayandırdığı, Pazar günü yayımlanan haberlerde, 31 Aralık 2023 itibariyle Almanya'da 63 bin 763 Alman pasaportu olmayan doktor çalıştığı bildirildi.

Veriler 2013 yılından bu yana sayının ikiye katlandığını gösteriyor. 2013 yılında ülkede 30 bin civarında Alman pasaportu olmayan doktor görev yapıyordu. 1993 yılında ise yabancı kökenli doktor sayısı 10 bin civarındaydı.

DW Türkçe'nin aktardığına göre, Alman pasaportu olmayan doktorların geldiği ülkelerin başında 6 bin 120 doktor ile Suriye yer alırken, ikinci sırada 4 bin 668 doktor ile Romanya yer aldı. Avusturya'dan 2 bin 993 doktor Almanya'da görev yaparken, Yunanistan'dan 2 bin 943, Rusya'dan ise 2 bin 941 doktorun ülkede görev yaptığı bildirildi.

Türkiye'den gelerek Alman sağlık sistemi bünyesinde doktorluk mesleğini ifa eden doktor sayısı ise 2 bin 628 olarak açıklandı.

DİL PROBLEMİ

Rheinland-Pfalz Eyalet Doktorlar Odası Başkanı Jürgen Hoffart yabancı meslektaşlarının Almanca bilgisinin yeterli olmadığına değinerek bunun tehlike yaratabilecek yanlış anlaşmalara neden olabildiğini belirtti. Hoffart, göğüs ve karın ağrısı terimlerinin karıştırılabildiğini ve doktor karın ağrısı için muayene yaparken kalp krizinin gözden kaçabildiğine işaret etti.

Hoffart'a göre gelecek yıllarda bu sorun daha da kötüleşecek zira Almanya'nın sağlık personeli ihtiyacını kendi mezunları ile kapatması mümkün görünmüyor. Almanya'da her yıl mezun olan yaklaşık 11 bin öğrenciden önemli bir kısmı mesleğini icra etmiyor.

ALMANYA'DAKİ YABANCI SIRALAMASINDA TÜRKLER İLK SIRADA

2020 yılı itibarıyla Almanya'da yaşayan 21,85 milyon kişi göçmen kökenlidir. Göçmenler arasında en kalabalık gruplar Türkler, Polonyalılar, Suriyeliler, Romanyalılar ve İtalyanlardır.

Yorumlar