Almanya son dakika sel felaketi: Ölü sayısı 81'e yükseldi, OHAL ilan edildi

Almanya'da Türklerin yoğunlukta yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya ve Baden Württemberg şehirlerinde sel felaketi yaşanıyor. Hayatını kaybedenlerin sayısı 81'e yükseldi Hükümet bölgede OHAL ilan etti.

Google Haberlere Abone ol

Almanya’da son 200 yılın en şiddetli yağışları ülkenin yarısını göle çevirdi. Onlarca insan yaşamını yitirdi, çok sayıda ev yıkıldı. Aşırı yağış en fazla Türklerin yoğun olduğu Kuzey Ren Vestfalya ile Baden Württemberg’i vuruyor. Şu ana kadar 81 kişi hayatını kaybetti.

Meteorologlar, “Tarihin en pahalı yağmuru” yorumları yaparken, binlerce evi su bastı. Altena kasabası ve diğer bir bölgede iki itfaiye eri ile bir polis boğularak öldü. Öte yandan Alman Bild gazetesi, ölü sayısının 9’a çıktığını açıkladı. Haberi polisin açıklamalarına dayandıran Bild, onlarca insanın da kayıp olduğunu duyurdu.

Fakat bu haberden kısa bir süre sonra Alman makamlar ölü sayısının 81'i geçtiğini duyurdu. Öte yandan yaşananların ardından yaklaşık 60 kişinin kaybolduğu belirtildi.

Bonn’un güneyindeki şarap üretiminin yoğun olduğu Ahrweiler bölgesini vuran sel suları onlarca evi de yıktı.

Eifel'de 30 kişi kayıp. Hagen kenti tamamen sular altında. Almanya'nın yanı sıra İsviçre'de de yağışlar büyük zarar verdi ve halen de devam ediyor.

Yağmurdan özellikle Türklerin yoğun yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti etkilendi. Hagen'de bir yaşlılar yurdu su bastığı için boşaltıldı. Birçok yerde toprak kayması oldu.

Vulkaneifel'de olağanüstü hal ilan edildi. Wuppertal'da bir baraj boşaltılıyor ama hemen yeniden dolduğu için tehlike büyüyor. Radervormwald kasabasında yaşayanlar için barajın patlaması ihtimali nedeniyle hayati tehlike var.

EN AZ 30 KAYIP VAR

Adenau'ya yakın Eifel'de 6 ev çöktü. 25 evin daha çökme tehlikesi var. 30 kişi kayboldu. Saksonya'da şiddetli yağmur ve selin başından beri kayıp olan bir polisin öldüğü sanılıyor.

Rhein- Erft Polisi, halka evlerinden çıkmama çağrısı yaptı. Aachen, Hagen, Düsseldorf ve Köln civarı ile çevre ilçeler yağışlardan en çok etkilenenler oldu.

Arabalar sellere kapıldı, otoparklar suyla doldu. Sadece Düsseldorf'ta bir iki saat içinde 330 su baskını ihbarı geldi. Erkrath'taki mülteci yurdu boşaltıldı. Bir çok yerde halk, su baskınları nedeniyle bunalan itfaiyeye yardım için, su pompaları ile yardıma koşuyor. Evlere, bankalara, işyerlerine su dolmaması için kum torbaları hazırlıyor.

Meteorologlar, son 200 yılda görülmeyen miktarda yağış düştüğünü ve nedeninin küresel iklim değişikliğinden yağışlı hava bloğunun yavaş ilerlemesi olduğunu belirtiyor.

Metrekare başına 150 ile 200 litre yağış düşerken, aşırı yağışların Kuzey Ren Vestfalya, Doğu Belçika, Yukarı Pfalz, Rheinland-Pfalz ve Saarland'da etkili olmaya devam edeceği açıklandı. Bu bölgelerde, alarm seviyesi 4 ve en yüksek seviye olan 5 olarak açıklandı. Ayrıca Frankfurt ve çevresi ile Hessen Eyaleti'nin bir bölümünde de “3. derecede alarm” verildi.

Ren nehri kenarlarındaki bir çok kamp yeri boşaltıldı. Nehirlerin kollarının yakınlarına gidilmemesi istendi. Ren ve Main nehirlerinde son 200 yıldır görülmeyen yükseklikte su seviyesi artışı var. En son 1980 yılında bu aylarda su seviyesi artmıştı ama o zaman bile ortalama 1.5 metre daha alçaktı.

ÖLÜ SAYISI 58'E YÜKSELDİ

Almanya'nın batısında bulunan Rheinland-Pfalz ve Kuzey-Ren Vestfalya eyaletlerinde aşırı yağışla oluşan sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısı 58'e yükseldi.

Alman basınında yer alan haberlere göre, sel felaketinde Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde 30, Rheinland-Pfalz eyaletinde 28 kişi yaşamını yitirdi.

Rheinland-Pfalz İçişleri Bakanı Roger Lewentz, 40 ila 60 kişinin daha arandığını belirtti.

Öte yandan, Alman ordusu sel bölgesine yardım etmek için yaklaşık 850 asker gönderdi.

Trier Saarburg bölgesinde ise yüzlerce evin selden zarar gördüğü, insanların bazı bölgelerden botlarla kurtarıldığı kaydedildi.

İki eyaletin birçok bölgesinde sel ve su baskınlarından dolayı evlerin çöktüğü, cadde ve sokakların sular altında kaldığı, birçok evin de çökme tehlikesinin bulunduğu aktarıldı.

Kaynak: Ajanslar


 

Yorumlar