Almanya Dusseldrof'ta Solingen faciasını hatırlatan şüpheli yangın

Almanya'nın Düsseldorf kentinde bulunan bir apartmanın alt katındaki büfede çıkan yangında üç kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden birinin 18 yaşındaki Türk vatandaşı Ada Abay olduğu bildirildi. Savcılık, yangının benzin dökülerek hızlandırıldığını tespit etti.

Google Haberlere Abone ol
Almanya'da yeni Solingen faciası yaşanabilirdi

Yangın, Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine bağlı Düsseldorf kentinde, yerel saatle 02.25 sıralarında meydana geldi. Apartmanın alt katındaki büfede meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangın hızla yayıldı ve itfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi. Yangın, üst katlara ve park halindeki araçlara da sıçradı. Çok sayıda apartman sakini balkonlardan merdivenle kurtarıldı.

ÖLEN VE YARALANANLAR

Yangında 18 yaşındaki Ada Abay, 48 yaşındaki büfe işletmecisi ve 55 yaşındaki bir erkek hayatını kaybetti. İtfaiyeden yapılan açıklamada, 16 kişinin hastanelere kaldırıldığı ve yaralıların tedavilerinin hastanelerde ve özel kliniklerde sürdüğü belirtildi. Ağır yaralı bir kadının ise hayati tehlikesinin devam ettiği bildirildi.

BENZİN DÖKÜLEREK HIZLANDIRILMIŞ

Yangının nedeni henüz bilinmezken, savcılık yaptığı açıklamada, alevleri hızlandırmak için benzin döküldüğünün tespit edildiğini duyurdu. İlk bulgular, Ada Abay ve 55 yaşındaki bir erkeğin dumandan zehirlenerek öldüğünü, büfe işletmecisinin ise patlamanın ardından hayatını kaybettiğini gösterdi.

BAŞKONSOLOSLUKTAN ZİYARET

Türkiye'nin Düsseldorf Başkonsolosu Ali İhsan İzbul, yangında hafif yaralanan bina sakini İsmail Kızıltan'a geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

SOLINGEN FACİASI HATIRLATMASI

Bu olay, 31 yıl önce Almanya'nın Solingen kentinde yaşanan facianın benzerini akıllara getirdi. 29 Mayıs 1993 tarihinde Türk kökenli Neo-Naziler tarafından kundaklanan evde beş kişi hayatını kaybetmişti. Geçtiğimiz 25 Mart'ta ise Solingen'de kundaklanan bir evde çıkan yangında Türk kökenli aynı aileden dört kişi hayatını kaybetmiş, dokuz kişi de yaralanmıştı.

TÜRKİYE VE ALMANYA'DA TEPKİLER

Yangın, hem Almanya'da hem de Türkiye'de büyük üzüntü ve tepkiyle karşılandı. Yangının çıkış nedeni ve benzin dökülmesiyle ilgili soruşturma devam ederken, olayın ırkçı bir saldırı olup olmadığı da araştırılıyor. Bu trajik olay, Almanya'da göçmen kökenli insanlara yönelik güvenlik endişelerini yeniden gündeme getirdi.

Yangının detayları ve soruşturmanın sonuçları merakla beklenirken, kurbanların ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dilekleri iletiliyor. Yangında hayatını kaybedenlerin anısına, toplumda birlik ve dayanışma çağrıları yapılıyor.

Yorumlar