Akıllı saatlerle çocuklar tehlikede

Ebeveynlerin çocukların güvenliği için tercih ettiği 'akıllı saatler'in aslında çok da güvenli olmadığı ortaya çıktı. Bilgisayar korsanlarının akıllı saatleri çok kolay bir şekilde ele geçirebildiği ve çocukların güvenliğini tehlikeye attığı ortaya çıktı. Bu açığı fark eden Almanya, akıllı saatleri çocuklar için kullanımını yasakladı.

Google Haberlere Abone ol

Sonhaberler | Haber Merkezi

Çocuklarının güvenliğini düşünerek akıllı saat kullanımına başvuran ebeveynlerin büyük bir yanlış içinde olduğu ortaya çıktı. Akıllı saatlerin, bilinenin aksine çocukları tehlikeye soktuğu belirlendi. 1Almanya'da bulunan telekomünikasyon düzenleyici şirketi Federal Network Agency (FNA), çocukların akıllı saat kullanmasını yasakladı. FNA yaptığı açıklamada, akıllı saatlerin lokasyon bildirme ve ses kaydı özellikleri nedeniyle aileler tarafından çocuklarının güvenliği için tercih edildiğini söylerken, bilgisayar korsanlarının saatlerin sağladığı yer bildirimi ve ses kayıtlarına ulaşabildiğini, bu sebeple akıllı saatlerin çocuklar için güvenli olmadığı uyarısında bulundu.
 
Açıklamanın ardından FNA akıllı saatleri "yasaklı dinleme cihazları" olarak adlandırdı ve çocukların akıllı saat kullanmasını yasakladı. Avrupa Tüketici Örgütü (BEUC), kasım ayının başında bazı akıllı saatlerin üretim hatalarına sahip olduğu ve bilgisayar korsanlarının lokasyon bilgilerine erişebilmesi sebebiyle bu saatleri kullanan çocukların kişisel mahremiyetinin tehlikede olduğunu açıklamıştı. 

BEUC Genel Müdürü Monique Goyens konuyla ilgili, "AB acilen bağlantılı ürünler için zorunlu güvenlik standartları belirlemeli. Üreticiler ürünlerindeki hataları düzeltmeli veya düzeltemiyorlarsa ürünleri piyasadan çekmeli" dedi. (DHA)

Yorumlar