Akdeniz Sahillerindeki Cansız Bedenler Hakkında İçişleri Bakanı Yerlikaya'dan Açıklama

Antalya ve Muğla'da sahile vuran cansız bedenlerle ilgili İçişleri Bakanı

Google Haberlere Abone ol
Sahile vuran cansız bedenlerle ilgili açıklama

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, son günlerde Akdeniz sahillerine vuran cansız bedenler hakkında bir açıklama yaptı. Bakan, Antalya ve Muğla sahillerinde bulunan toplam dokuz cansız bedenle ilgili bilgiler verdi.

ANTALYA VE MUĞLA'DA BULUNAN CANSIZ BEDENLER

Bakan Yerlikaya'nın ifadesine göre, son altı gün içinde Antalya kıyılarına sekiz, Muğla kıyılarına ise bir cansız beden vurdu. Antalya'daki bulgulara göre, bir süre önce kaybolan M.Ş.E'ye ait olduğu düşünülen bir ceset bulundu. Ancak, kesin sonuçların adli tıp incelemesi sonrası netleşeceği belirtildi. Diğer cansız bedenlerin kıyafetleri üzerinde yapılan incelemelerde, üretim yerlerinin Suriye olduğu tespit edildi.

KAYIP TEKNE VE METEOROLOJİK VERİLER

Yerlikaya ayrıca, geçtiğimiz ay Lübnan ve Suriye arasındaki sahil bölgesinden yaklaşık 90 kişiyi taşıyan bir teknenin Kıbrıs’a doğru hareket ettiğini ve daha sonra kaybolduğunu açıkladı. Meteorolojik veriler, son bir haftadır hâkim rüzgârın Güney'den estiğini ve dalgaların Güney Doğu yönünden geldiğini gösteriyor. Bu durum, bahsedilen cansız bedenlerin akıntı, rüzgâr ve dalga sebebiyle Antalya kıyı hatlarına sürüklenebileceği ihtimalini güçlendiriyor.

MUĞLA'DAKİ BULGULAR VE DEVAM EDEN ÇALIŞMALAR

Muğla'da bulunan cansız bedenin, 6 Ocak 2024 tarihinde Kurtoğlu Burnu 13 mil güneyinde kaybolan üç düzensiz göçmenden biri olabileceği değerlendiriliyor. Bakan Yerlikaya, kimlik tespiti çalışmalarının devam ettiğini ve kolluk birimlerinin Cumhuriyet Savcılıklarıyla koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Cansız bedenlerle ilgili gelişmeler ve sonuçlar, ilgili birimlerin koordinasyonu altında takip ediliyor.

Bakan Yerlikaya'nın açıklamasının tam metni şöyle:

Son 6 günde Antalya kıyılarına, Muğla kıyılarına olmak üzere toplam cansız beden vurdu.

Antalya'da kıyıya vuran cansız bedenlerden birinin, bir süre önce kaybolan M.Ş.E'ye ait olduğu değerlendirilmektedir.

Kesin sonuç adli tıp incelemesi sonrası ortaya çıkacaktır.

Antalya'da kıyıya vuran diğer cansız bedenlerin kıyafetlerinin üretim yerinin Suriye olduğu tespit edildi.

Geçtiğimiz ay Lübnan ile Suriye arasındaki sahil bölgesinden yaklaşık 90 kişiyi taşıyan bir teknenin Kıbrıs’a doğru hareket ettiği, saatler sonra tekneyle bağlantının kesildiği ve müteakiben teknenin kaybolduğu belirlenmiştir.

Meteorolojik veriler ise son bir haftadır hâkim rüzgârın Güney'den estiği; dalgaların Güney Doğu yönünden geldiğini göstermektedir.

Bahse konu cansız bedenlerin akıntı, rüzgâr ve dalga sebebiyle Antalya kıyı hatlarına sürüklenebileceği ihtimali değerlendirilmektedir.

Muğla’da kıyıya vuran cansız bedenin ise 6 Ocak 2024 tarihinde Kurtoğlu Burnu 13 mil güneyinde kaybolan 3 düzensiz göçmenden biri olabileceği değerlendirilmiştir.

Sahile vuran cansız bedenlerle ilgili kimlik tespit çalışmaları devam ediyor.

Kolluk birimlerimiz Cumhuriyet Savcılıklarımızla koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorumlar