Akaryakıt fiyatlarına indirim var mı? Motorine son yılların en büyük indirimi geliyor

Benzin ve motorin fiyatlarına art arda gelen indirimler devam ederken motorine bu akşam son yılların en büyük indirimi geliyor.

Google Haberlere Abone ol
Motorine son yılların en büyük indirimi geliyor

Akaryakıt fiyatlarına indirim var mı? Motorine son yılların en büyük indirimi geliyor.. Benzin ve motorin fiyatlarına indirim üstüne indirim gelmeye devam ediyor. Son yılların en büyük indirimi ise motorine geliyor. 

Küresel petrol fiyatları ve Dolar/TL'de yaşanan dalgalanmaların akaryakıta etkileri sürüyor.

Benzin grubunda 1,51 TL, motorin grubunda 2,41 TL indirim yapıldı.

3 Eylül itibarıyla geçerli olarak indirimle birlikte benzin fiyatı 20 liranın altına gerileyecek.

İstanbul'da motorin litre fiyatı 26.85 liradan, benzinin litresi ise ortalama 20.13 liradan satılıyor

ZAM ÖNCESİ:

Motorine son yılların en büyük indirimi geliyor
Motorine son yılların en büyük indirimi geliyor

 

Zam sonrası:

 

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL BELİRLENİYOR

Akaryakıtta fiyat oluşum mekanizması şöyle işliyor:

- Cenova’daki borsada motorin ve benzinin ton fiyatı anlık olarak oluşuyor. Tabii ki ürün fiyatını belirleyen temel olarak ham petrol fiyatı ama borsada oluşan arz ve talep de çok önemli. Örneğin ham petrol fiyatı sabit kalmış olsa bile motorine talep çoksa bu ürünün fiyatı artıyor. Ya da motorinin arzı az ise fiyat yine artış gösteriyor. Örneğin Rusya-Ukrayna savaşının bir dönem motorin arzını olumsuz etkilediğini ve bunun da motorin fiyatlarının benzinden daha hızlı artmasına yol açtığını hep birlikte yaşadık.

- Bu borsada oluşan son beş günün kapanış fiyatının ortalaması, yine bu beş gündeki Merkez Bankası döviz kurunun ortalaması üstünden TL’ye çevriliyor. Bu şekilde ortaya çıkan fiyat, mevcut fiyatın yüzde 3 üstünde ya da altındaysa zam veya indirim gündeme geliyor.

- Zam ya da indirim söz konusu olunca rafineri çıkış fiyatı bir formül çerçevesinde değiştiriliyor. Rafineri çıkış fiyatına KDV ve ÖTV ekleniyor ve oluşan fiyat dağıtım şirketlerine bildiriliyor.

- Dağıtım şirketleri de kendi karlarını ve bayi karını ekleyerek “tavsiye edilen fiyatı” belirliyor ve yeni fiyatlar akaryakıt istasyonlarına iletiliyor.

- Dağıtım şirketinin bildirdiği fiyat, istasyonlar tarafından neredeyse aynı düzeyde uygulanıyor. Dağıtım şirketleri ya da istasyonlar arasında pek fark görülmüyor; çünkü kar marjı oldukça sınırlı, yalnızca ulaşım maliyetinden ötürü rafineriye uzak yerlerde fiyat daha yüksek oluyor.

 


 

Yorumlar