AK Parti Ayasofya için anket yaptırdı

AK Parti tarafından Ayasofya'nın durumuyla ilgili yapılan anketin sonucu belli oldu. Buna göre AK Parti ve MHP'lilerin yüzde 90'ı Ayasofya'nın açılmasından yana görüş bildirirken, CHP'lilerin ise yüzde 40'ı olumlu yönde görüş bildirdi.

Google Haberlere Abone ol

Ayasofya tartışmaları devam ederken AK Parti saha araştırması yaparak halkın bu konudaki nabzını tuttu. Çıkan sonuçlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunuldu.

Milliyet'in haberine göre dün yapılan Merkez Yürütme Kurulu toplantısında AK Parti AR-GE Başkanı Hamza Dağ tarafından sunulan ankete göre; AK parti ve MHP’lilerin yüzde 90’ı, İYİ Parti tabanının yüzde 70’i ve CHP tabanının yüzde 40’ının Ayasofya’nın cami olarak yeniden ibadete açılmasını doğru bulduklarını ifade etti.

Bu yönde bir düzenlemeyi desteklemeyenler ise uluslararası ilişkiler ve AB’nin olası tepkisini gerekçe gösterdi.

Danıştay’ın 2 Temmuz’da Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği’nin, Ayasofya’yı müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulu kararının iptali için açtığı davadan çıkacak kararın, Ayasofya ile ilgili atılacak adımda etkili olacağı kaydediliyor.

Danıştay’ın ret kararı vermesinin de hükümetin tasarrufuna engel oluşturmayacağı belirtiliyor.

AK Parti kurmayları, müze statüsünün kaldırılması planlanan Ayasofya’da ilk namazın 15 Temmuz’da kılınabileceğini ifade etti.

CHP'Lİ MİLLETVEKİLİ: SULTANAHMET DE MÜZE OLSUN

 

Yorumlar