Ailelere doğal gaz ve okul desteği geliyor

Yaklaşık 4 milyon aileye doğal gaz desteği verilecek. Aynı şekilde bu ailelere anaokulu ve anasınıfı desteği de verilmesi planlanıyor.

Google Haberlere Abone ol
Ailelere doğal gaz ve okul desteği geliyor

İhtiyaç sahibi ailelere yapılan yardımlara yenileri ekleniyor. Yaklaşık 4 milyon aileye doğal gaz ve anaokulu yardımı yapılması planlanıyor. Ödemeler ise aylık 450-600 TL arasında değişiyor. Ailelerin durumlarına ve gelirlerine göre miktar artıyor. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 'Doğal Gaz Tüketim Desteği' programıyla 4 milyon hanenin 3 milyar TL bütçe ile desteklenmesinin hedeflendiğini belirtti. Anaokuluna ve anasınıfına gidecek çocuklara destek olunacağını da bildiren Bakan Yanık, "Ailelere 450 TL ile 600 TL arasında destek sağlanacak" dedi.

Edirne’de şehit Mustafa Tezgider Sosyal Dayanışma Merkezi’nin açılışında konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Doğal Gaz Tüketim Desteği programı hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Yanık, “Doğal Gaz Tüketim Desteği programımızla yine 4 milyon hanemizi 3 milyar TL bütçe ile desteklemeyi hedefliyoruz. Zorlu geçen kış şartlarından vatandaşlarımızı bölgenin iklim şartlarına göre azami derecede korumayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Anaokuluna ve anasınıfına gidecek çocuklara destek olacaklarını ifade eden Bakan Yanık, “Evlerin neşesi küçük çocuklarımız için de eğitim desteklerinde bulunuyoruz. 500 milyon TL bütçeyle anaokuluna ya da ana sınıfına gidecek 1 milyon çocuğumuza destek olacağız." dedi.

Bakan Yanık, "Sosyal yardımlardan yararlanan ailelerimizin 3-5 yaş aralığındaki çocuklarını anaokuluna veya ana sınıfına kaydettirmeleri halinde, velilerimizin adına giderleri Milli Eğitim Bakanlığına doğrudan biz ödüyoruz” açıklamasında bulundu.

Bakan Yanık, konuşmasının devamında, “Bakanlık olarak başlattığımız Ulusal Hane Ziyareti Programı ile düzenli veya süreli yardım programlarından faydalanan vatandaşlarımızın hanelerine, 4 ay boyunca düzenli ziyaretler gerçekleştireceğiz. İhtiyaçlarını yerinde tespit edeceğiz ailelerimizin durumlarına uygun modellerden faydalanmalarını sağlayacağız. Türkiye Aile Destek Programımız çerçevesinde 15 milyar TL’lik bütçeyle, 4 milyon hanemize ulaşmayı hedefliyoruz. Bu 4 milyon haneye 12 ay boyunca hanelerin gelir durumuna göre aylık 450 TL ile 600 TL arasında değişen miktarlarda destek olacağız” dedi.

“Sosyal hizmet anlamında da aslında bir çığır açmış olduk” ifadelerine yer verdi.

İktidara geldikleri günden itibaren sosyal yardım programlarının birim tutarlarında önemli ölçüde artış sağlandığını ve ortalamanın yüzde 91’e ulaştığını anlatan Bakan Yanık, “49 başlıkta verdiğimiz sosyal yardım programlarımızın birim tutarlarını önemli ölçüde artırdık. İktidarlarımız süresince yapmış olduğumuz bu artış, iktidara geldiğimiz zamana kıyasla ortalama yüzde 91 oranında arttı. Eskinin talep odaklı hizmet anlayışını arz odaklı anlayışa çevirdik ve sosyal hizmet anlamında da aslında bir çığır açmış olduk. Arz odaklı sosyal hizmet anlayışı nedir onu biraz açmak istiyorum. Çünkü burada SODAM açmamızın sebebi de aslında temelde arz odaklı sosyal hizmet anlayışına geçmemize dayanıyor” ifadelerini kullandı.


 

Yorumlar