Bolivya'nın 15 Temmuz'u: Halk darbeye izin vermedi

Bolivya'da Amerikan destekli olduğu ileri sürülen ordu güçlerinin darbe girişimi, devlet başkanı ve halkın dik duruşuyla püskürtüldü.

Google Haberlere Abone ol
Bolivya'nın 15 Temmuz'u: Halk darbeye izin vermedi

Bolivya ordusunun yeni atanan komutanı Jose Wilson Sanchez, darbe girişimine kalkışan askerlerin birliklerine geri dönmesini emretti. Bu gelişme, eski komutan Jose Zuniga'nın başsavcılığın talebi üzerine gözaltına alınmasının ardından gerçekleşti.

DEVLET BAŞKANI ARCE'NİN AÇIKLAMALARI

Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bolivya ordusunun bazı birimleri tarafından bazı askeri birliklerin usulsüz şekilde harekete geçirilmesini kınıyoruz. Demokrasiye saygı gösterilmelidir," ifadesini kullandı.

YEREL BASINDAKİ HABERLER

Yerel basında yer alan haberlere göre, tank ve kapüşonlu askerler başkent Plaza Murillo Meydanı'ndaki sivilleri tahliye etti ve bölgeyi kordon altına aldı. Haberlerde, Bolivya ordusunun üst düzey komutanlarının yürütmeye el koymakla tehdit ettiği öne sürüldü. Sosyal medyaya yansıyan haberlerde ise askeri birliklerin Genelkurmay Başkanlığı civarında konuşlandığı belirtildi.

EVO MORALES'İN AÇIKLAMALARI

Eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, silahlı kuvvetlerin "darbe" yapmaya çalıştığını duyurdu. Morales, "Darbe yaklaşıyor. Genelkurmay Başkanlığındaki komutanlar, 15.00'te acil toplantı çağrısında bulundu. Kent ve kırsal kesimdeki tüm halkımıza demokrasiyi savunmaları için ulusal seferberlik çağrısında bulunuyoruz. Süresiz genel grev ilan ediyoruz. Silahlı kuvvetlerin, demokrasiyi ihlal etmesine ve halkı sindirmesine izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

ARCE'NİN HALKA SESLENİŞİ

Devlet Başkanı Arce, halka sakin olmaları çağrısında bulunarak, "Bolivya'nın devlet başkanı ve bakanları görevlerinin başındadır ve halkı demokrasiye sahip çıkmaya davet ediyorum. Askerler, derhal çekilmeli ve görevlerinin başına dönmelidir. Demokrasiye ve anayasaya saygı duymalarını istiyorum." ifadelerini kullandı.

HÜKÜMETİ DESTEKLEYEN ÜLKELERE TEŞEKKÜR

Arce, hükümetini destekleyen ülkelere teşekkür ederek, "Bize destek olan kardeş ülke devlet başkanlarını selamlıyoruz ve onlara teşekkür ediyoruz. Demokrasiye sahip çıkan belediye başkanlarına, valilere ve polis müdürlerine teşekkür ediyoruz. Demokrasiye sahip çıkan halkımızı selamlıyoruz." diye konuştu.

LA PAZ BELEDİYE BAŞKANI ARIAS'IN AÇIKLAMALARI

La Paz Belediye Başkanı Arias, Plaza Murillo Meydanı'nda yaptığı açıklamada, "Ben kurşunlardan korkmuyorum, insanların yaralanmasından endişe ediyorum," dedi. Arias, "askeri kalkışmanın" bir darbe girişimi olup olmadığının henüz bilinmediğini belirterek, bunu dehşetle karşıladığını söyledi.

KOMUTAN SANCHEZ'İN EMİRLERİ

Yeni atanan ordu komutanı Sanchez, basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Cadde ve meydanlardaki tüm askerlere ve personele birliklerine dönmelerini emrediyorum." ifadesini kullandı. Sanchez, "büyük" bir sorumluluk aldıklarını vurgulayarak, "Böyle bir göreve layık görülmekten onur duyuyorum. Bize güvendikleri için Devlet Başkanı ve Savunma Bakanı'na teşekkür ediyoruz. Cadde ve meydanlarda hiç kimsenin arzu etmeyeceği görüntülerle karşı karşıyayız. Ordunun yeni komutanı olarak, demokrasi dışı eylemlere izin vermeyeceğimizi bildirmek isterim." diye konuştu.

DARBE GİRİŞİMİNİN ARKASINDAKİ İSİM: JOSE ZUNIGA

Basında çıkan haberlere göre, darbe girişiminin 25 Haziran'da görevden alınan eski ordu komutanı Jose Zuniga tarafından planlandığı iddia edildi. Zuniga'nın, 2025'te yapılması beklenen devlet başkanlığı seçimine ilişkin eski Devlet Başkanı Evo Morales'in adaylığına karşı çıktığı ve rahatsızlığını hükümete ilettiği öne sürüldü.

ZUNIGA'NIN GÖZALTINA ALINMASI

Bolivya basınında çıkan haberde, darbe girişimini yönetmekle suçlanan Zuniga'nın, Genelkurmay Başkanlığı karargahından çıktıktan sonra gözaltına alındığı, ardından polis aracıyla savcılığa götürüldüğü kaydedildi. Öte yandan başsavcılık, darbe girişimi iddiaları ve yaşanan olaylara ilişkin kapsamlı soruşturma başlatıldığını duyurdu.

ARCE: "DEMOKRASİMİZİ KORUYACAĞIZ"

Devlet Başkanı Arce, yönetimsel başkent La Paz'daki hükümet sarayının balkonundan yaptığı konuşmada, "Tüm Bolivyalılar olarak tüm darbe girişimlerini bozguna uğratacağız," dedi. Arce, demokrasiye gösterilen duyarlılık nedeniyle halka teşekkür ederek, "Yaptıkları tek şey ülkenin uluslararası imajına zarar vermek. Bugün uluslararası toplum ve Bolivya halkı, bir darbe girişimine tanık oldu. Demokrasimizi tehdit eden tüm darbe girişimlerine karşı mücadele etmek için ekibimiz ve bakanlarımızla buradayız. Kazandığımız demokrasiyi hiç kimse elimizden alamaz. Bolivya halkı, demokrasi çağrımızı yanıtsız bırakmadı ve hep birlikte karşı durdu. Bir daha böyle darbe girişimlerinin olmasına izin veremeyiz. Yaşasın demokrasi, kahrolsun darbeler." ifadelerini kullandı.

Yorumlar