Ad ve soyadı değişikliği e-Devlet'te, mahkemeye gerek yok

Mahkemeye gerek kalmadan ad ve soyadı değişikliği başvurusu e-Devlet'te yapılabiliyor. Peki, Ad ve soyadı nasıl değiştirilir, e-Devlet Kapısında ad soyad değiştirme işlemi nasıl oluyor?

Google Haberlere Abone ol

e-Devlet sistemine yeni bir hizmet daha eklendi. İl/İlçe İdare Kurulu kararı ile ad veya soyadı düzeltilmesine ilişkin başvurular e-Devletten yapılabilecek.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü e-hizmetlerine bir yenisini ekleyerek "İl/İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad veya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması" hizmetini e-Devlet Kapısına taşıdı.

17.10.2017 tarihinde 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunununda yapılan düzenleme sonucu kişinin iki yıl içerisinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla; Soyadı Kanunu'nun 3'üncü maddesine aykırı yazılan, yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişlikleri bulunan ad ve soyadları il ve ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilmesinin önü açılmıştı.

6 Aralık 2019 tarihinde Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununa eklenen geçici madde ile belirlenen süre 3 yıl daha uzatıldı.

Ayrıca maddenin geçerliliği için belirlenen sürenin bitmesi üzerine tekrar bir süre uzatımına gidilmesi ihtiyacı duyulduğu taktirde kanun değişikliğine gidilmeden Cumhurbaşkanlığı makamınca sürenin uzatılabilmesi sağlandı. Bunun yanı sıra maddeye eklenen yeni hüküm ile genel ahlaka uygun olmayan ve toplum tarafından gülünç karşılandığı değerlendirilen adlarında mahkeme kararı aranmaksızın il veya ilçe idare kurullarınca değiştirilebilmesine olanak tanındı.

Mahkemeye gerek kalmadan ad ve soyadı değişikliği e-Devlet'te

 

Ad ve soyadı nasıl değiştirilir, e-Devlet Kapısında ad soyad değiştirme işlemi için TC Kimlik Numarası ve e-Devlet Kapısı şifresi gerekiyor.

turkiye.gov.tr sitesine TC No ve şifre ile giriş yaptıktan sonra Nüfus Müdürlüğü işlemleri başlığını bulmamız gerekiyor.

Onun için "arama" kısmına "Nüfus" yazdığımızda karşımıza ilgili seçenek çıkıyor.

 


 

 

 

Yorumlar