ABD'den "15 Temmuz Darbe Girişimi" açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili iddiaları üzerine, "İlgimiz yok" açıklamasında bulundu.

Google Haberlere Abone ol
ABD'den "15 Temmuz Darbe Girişimi" açıklaması

15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olduğu birçok veri ile ortaya konan ABD'nin bu konudaki rolünü reddettiği biliniyor. Son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bir kez daha ABD'yi işaret etmesi, Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüsüne soruldu. Konuyu kimin sorduğunu henüz bilmiyoruz; ancak Amerikan sözcüsü doğal olarak darbeyle ilgilerinin olamadığını söyledi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "15 Temmuz darbe girişiminde ABD'nin rolünün olduğuna ilişkin" açıklamasına yanıt verdi.

Sözcü Price yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

"2016'da Türkiye'deki darbe girişiminde ABD'nin hiçbir dahli bulunmamaktadır ve darbe girişimini hemen kınadık. Türk yetkililer tarafından yapılan bunun aksi yönündeki son iddialar, tamamen yanlıştır. Bu açıklamalar ve Türkiye'deki olaylarla ilgili ABD'nin sorumluluğuna ilişkin diğer temelsiz ve sorumsuz iddialar, Türkiye'nin bir NATO müttefiki ve ABD'nin stratejik ortağı olma statüsüyle örtüşmemektedir."

Bakan Soylu, 2 Şubat'ta Haber Global'de yayınlanan "Az Önce Konuştum" programında gündeme ilişkin soruları yanıtlamış ve "(15 Temmuz'u) 'FETÖ mü yaptı sadece' diyorum. 24 saat içinde çıktım söyledim. 'Nerede duruyor FETÖ?' dedim. (Amerika'da) Bitti. Beş bilinmeyenli bir denklem değil, yüksek matematik bilmeye gerek yok." ifadesini kullanmıştı.

RUSYA'DA FECİ OLAY, 7. KATTAN BEBEĞİN ÜZERİNE DÜŞTÜ, İKİSİ DE ÖLDÜ

 

Yorumlar