AB ülkesi komşumuz Türkiye'den İHA sipariş etti

Son dönemlerde Ege'de çatışmanın eşiğine geldiğimiz Yunanistan, Türkiye'den İHA sipariş etti. Avrupa Birliği'nden ilk kez bir ülke Türkiye'den İHA siparişi veriyor.

Google Haberlere Abone ol

Türk şirketi Assuva Savunma Sanayi, Yunanistan Savunma Bakanlığı ile 50 adet tatktik İHA satımına yönelik bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

DefenseNews'te yer alan habere göre şirketten yapılan açıklamada, Yunanistan'a gönderilen iki "Proton Elic RB-128" tipi uçağın, kabul testlerinden başarıyla geçtiği belirtildi.

AB ÜYESİ ÜLKEYE YAPILAN İLK İHRACAT

Assuva Savunma Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Başbuğ, açıklamasında bunun şirketin hem NATO hem de Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülkeyle yaptığı ilk ihracat anlaşması olduğunu söyledi. Şirketin daha önce Türk, Çin ve Sri Lanka ordularına İHA sistemleri sattığı bilgisini paylaşarak, "Yunanistan'a ihracat için gerekli tüm lisansları aldık" dedi.

İHA'LAR ARAMA KURTARMADA KULLANILACAK

Yunanistan'a satılacak İHA'ların, arama ve kurtarma misyonlarında kullanılmak üzere tasarlandığı belirtiliyor. Bu uçakların ayrıca yeraltı sığınaklarını, patlayıcıları, kara mayınlarını ve kimyasal maddeleri de tespit edebildiği bilgisi veriliyor.

Uçakların 1 kilometreye kadar ve yeraltında 50 metreye kadar mesafeden görüntü yakalayabilen termal kameraya sahip olduğu kaydediliyor.

YUNANİSTAN'A SATILAN İHA'LARIN ÖZELLİKLERİ

Dünyanın hiçbir ülkesinde bulunmayan bir teknoloji kullanılıyor.

50 metre derinlik, bin metre de menzile sahip.

Yazılım kendileri tarafından, donanımsal ekipmanları da yine yerli firmalarda yaptırılıyor.

Yeraltı görüntüleme cihazı; maden, su, kömür, metalik madenlerin hepsini bulabiliyor.

Amerika, Almanya, Dubai, Belçika, Ürdün ve birçok Arap ülkesinden yoğun bir talep var…

Yüksek teknolojiye sahip görüntüleme cihazı şu anda dünyanın hiçbir ülkesinde yok.

Cihazın teknolojisi dünyada birinci sırada.

Droneler, toprağın 50 metre derinliğine kadar El Yapımı Patlayıcı (EYP) dâhil her türlü maddeyi tespit edebiliyor.

Hatta yeraltına kazılan tünelleri bile anında tespit edebiliyor, bu cihazlar…

Ürettiği dedektörler, yeraltından sağladıkları anlık canlı görüntülerle, hedefin uzaklığını ve derinliğini tespit etme özellikleriyle Türk Silahlı Kuvvetleri için güzel bir kaynak ve Türk mühendisleri için gurur kaynağı oldu…

YUNAN PAPAZ EZBER BOZDU

 

Yorumlar