2 saati 250 bin dolar olan uzay yolculuğuna rekor başvuru

İngiliz uzay şirketi Virgin Galactic 2 saat sürecek uzay yolculuğu için şuana kadar 8 bin rezervasyon yapıldığını duyurdu. 6 kişilik kabinlerde yolcularını uzaya taşıyacak olan şirket kişi başına 250 bin dolar alacak.

Google Haberlere Abone ol

Uzay yolculuklarını önümüzdeki yıllarda sıkça duyacağız. Dünyadaki bir çok şirket uzay yarışına girmek için çalışmalarını sürdürüyor onlardan biri de uzay turizmi şirketi Virgin Galactic. Daha önce test uçuşları yapan şirket, ilk başarılı test uçuşundan sonra uzaya çıkmak isteyenlere rezervasyon açtı. O günde bu yana 8 bin rezervasyon aldıklarını belirten şirket, bilet satışlarını tekrar başlatacağı açıkladı.

İngiliz şirketi Virgin Galactic'ten yapılan açıklamada, bugünden itibaren uzay yolculuğu kayıtlarının tekrar kabul edileceği bildirildi. İsteyenlerin internet üzerinden 1000 dolar karşılığında rezervasyon yaptırabilecekleri bilgisi verilerek, iki saate yakın sürmesi beklenen turistik uzay uçuşu için koltukların 250 bin dolardan satışa sunulacağı öğrenildi.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Virgin Galactic Ticari Müdürü Stephen Attenborough, talebin artmasının teşvik edici olduğunu vurguladı. Attenborough, 'Uzay Gemisi 2' isimli aracın uçuş hazırlıkları için New Mexico'daki fırlatma üssüne taşındığını, 2 aracın daha yapımına hızla devam edildiğini kaydetti.

HEDEF 80 KİLOMETRE YÜKSEKLİK

Şu ana kadar yaklaşık 8 bin rezervasyon alan ve 6 kişilik kabinlerde yolcuları uzaya taşımaya hazırlanan Virgin Galactic, 80 kilometre yüksekliğe ulaşmayı hedefliyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) bulunduğu yüksekliğin iki katı olan bu mesafeden dünyanın büyük bir bölümünün görülebileceği belirtiliyor.

Şirket tarafından 2018 Aralık'ta atmosferde 82 kilometre yüksekliğe çıkılarak uzaya başarılı bir test uçuşu gerçekleştirildiği duyurulmuştu.

Yorumlar

geç kaldılar geç yazık oldu şu düz dünya kafalıya hayrına adamı bir çıkarsalardı