Orta Karadeniz'e zirai don uyarısı

Samsun Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü, Orta Karadeniz bölgesinin yüksek kesimlerinde zirai don uyarısında bulundu

Orta Karadeniz'e zirai don uyarısı
11 Mart 2016 Cuma 18:44

Samsun Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü, Orta Karadeniz bölgesinin yağışlı ve soğuk havanın etkisine gireceğini belirterek, salı gününden itibaren yüksek kesimlerde zirai don riski uyarısında bulundu.

Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Murat Asar, yaptığı yazılı açıklamada, Orta Karadeniz bölgesinin pazar günü akşam saatlerinden sonra batı kesimlerinden başlayarak, Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı bir sistemin, pazartesi günü akşam saatlerinden itibaren de Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceğinin tahmin edildiğini belirtti.

Pazartesi ve salı günleri Orta Karadeniz bölgesinin kuzeyinde ve doğusunda yağış beklendiğini vurgulayan Asar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, pazartesi günü akşam saatlerinden sonra yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde yağacağı beklenmektedir. Yağışlı sistemin salı günü öğle saatlerinden itibaren bölgemizi terk edeceği tahmin edilmektedir. Hafta sonunda hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyredeceği ancak önümüzdeki hafta başından itibaren hissedilir derecede 6 ila 12 derece azalarak mevsim normalleri altına düşeceği tahmin ediliyor."

Önümüzdeki hafta salı gününden hafta sonuna kadar soğuk havanın etkisini sürdürmeye devam edeceğine işaret eden Asar, havanın açmasıyla gece sıcaklıklarının hissedilir derecede düşeceğini, özellikle iç ve yüksek kesimlerde buzlanma ve zirai don riski oluşturmasının beklendiğini kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×