Baraj altındaki 300 yıllık köy ortaya çıktı

Mumcular Barajı'nda suların çekilmesiyle birlikte 300 yıllık tarihi köy yeniden ortaya çıktı

Baraj altındaki 300 yıllık köy ortaya çıktı
20 Kasım 2016 Pazar 21:21

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Mumcular Barajı’nda su seviyesinin 8 metre düşmesinin ardından üç asırlık köy ortaya çıktı. 1991 yılında yapımı tamamlanan Mumcular Barajı'ndaki su miktarı, yağışların azalmasıyla 20 milyon metreküpten 2 milyon metreküpe kadar düştü. 82 metre derinliğe sahip barajdaki su düzeyi 8 metreye kadar indi.

Azalan su düzeyi nedeniyle yaklaşık 300 yıl önce Anadolu'dan göçen Yörüklerin kurduğu Çömlekçi köyünün harabelerini ortaya çıkardı. Geçimini çömlekçilik ve kiremitçilikten kazanması nedeniyle Çömlekçi köyü adı verilen eski yerleşim yerinde sular altında kalan kiremit fabrikası, 7 yel değirmeni, han ve su kemerleri görünür oldu.Çömlekçi köyü ilk olarak, 1955'te bölgenin gölet haline çevrilmesiyle sular altında kaldı, daha sonra bölgeye baraj yapıldı.

Çırkan Dağı eteklerine taşınan mahallede oturan 76 yaşındaki Celal Yalçın, "Çocukluğumuz buralarda geçti. O zaman baraj yoktu. Değirmenler eski baraj ve kiremit fabrikası vardı. Bodrum ve Milas'taki evlerin tamamında bu fabrikadan üretilen tuğla ve çatılarda kiremitler kullanıldı. Yıllar sonra anılar tekrar gözümüzde canlandı” dedi.

Kalıntıların kayıt altına alınması gerektiğini belirten Bodrum Kent Konseyi Tarih Grubu Başkanı Ayşe Temiz ise şöyle konuştu:"Suların çekilmesiyle ortaya çıkan tarihin bugüne kadar envantere ve tarih bulgularına kayıt edildiğine rastlamadık. Ben de bölgede 50 yıldır çalışma yapıyorum. Buna rağmen ilk kez buna tanık oluyorum.

Önümüzdeki hafta Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler ve arkeologlar ile bölgede inceleme yaparak gün ışığına çıkan eserlerin kayda geçirilmesini, Bodrum Kent Müzesi'nde bilgileri ve fotoğrafları ile yer almasını sağlayacağız. Doğa eninde sonunda sahip olduğu değerleri yine insan ile buluşturuyor. Bu eserler bence paha biçilemez. Yörenin kültürünü geçmişini anlatan önemli bulgular."


Etiketler; #Mumcular Barajı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×