Suriye'de ateşkesten eser yok

Rejim, Suriyeli muhalifler için kritik öneme sahip Halep'teki Handarat cephesine yönelik hava destekli büyük çapta bir operasyon başlattı. Aynı anlarda IŞİD de Halep'in Türkiye sınırında bulunan köylere saldırdı. Muhaliflere koalisyon güçleri havadan, Türkiye ise top atışlarıyla destek veriyor.

Suriye'de ateşkesten eser yok
15 Nisan 2016 Cuma 07:23

Suriyeli muhalifler için kritik öneme sahip Halep'in kuzeyindeki Handarat cephesinde, rejim güçleri muhalif mevzilere yönelik gece saat 02.00'de hava destekli büyük çapta bir operasyon başlattı. Rejim güçlerinin hava saldırısına başladığı saatte Halep'in Kuzey kırsalı Türkiye sınırında bulunan köylere ise IŞİD saldırdı.

HALK GÖÇ ETMEYE BAŞLADI

IŞİD saldırıları sonrasında sabah saatlerinde 4 köyü ele geçirerek Azez kasabasına olan uzaklığını 7 kilometreye kadar düşürdü. Örgütün ilerleyişi Türkiye sınırında bulunan bazı küçük mülteci kamplarını da tehdit etmeye başladı. Bölgede yaşayan halk, güvenli gördükleri alanlara doğru göç etmeye başladı.

ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Dört gün önce IŞİD, muhaliflerin ele geçirdiği Suriye'nin kuzeyindeki en büyük Türkmen beldesi Çobanbey ile birlikte çevresindeki Kasacık, Tat Humus, Tel Sefir, Karagöz, Tel Ahmar köyleri ile Şahin çiftlikleri bölgesini de geri almıştı. Yerel kaynaklar bölgede, muhaliflerle IŞİD arasında yoğun çatışmaların sürdüğünü, muhalif birliklerin örgütü püskürtmek için savaştığını belirtiyor

SALDIRI PÜSKÜRTÜLDÜ

Handarat'a yapılan rejim saldırısı da gündüz saatlerinde püskürtüldü. Çatışmalarda 30'dan fazla rejim askeri muhalifler tarafından öldürüldü. Gün içerisinde taraflar eski mevzilerine dönerken, PYD güçlerinin de rejime destek verdiği görüldü.

3 KÖY MUHALİFLERE GEÇTİ

Öte yandan kırsalda gece boyu ve gün içerisinde yaşanan şiddetli çatışmalardan sonra, IŞİD'in ele geçirdiği, Havar, İgbe ve Cariz köyleri yeniden muhalifler tarafından kontrol altına alındı. IŞİD ile muhalifler arasında yaşanan çatışmalara koalisyon güçleri havadan, Türk topçu bataryaları ise karadan muhaliflere destek verdi.

25 IŞİD'Lİ ÖLDÜRÜLDÜ

Bir diğer hareketlilik ise Türkiye'nin 'Kırmızı çizgimiz” dediği Azez kasabasına PYD terör örgütünün saldırması oldu. Çatışmalarda iki
tarafta üstünlük sağlayamazken, yaralılar dışında can kaybı olmadı. IŞİD'e karşı savaşan muhalif cephede 7 şehit 11 de yaralı olduğu bilgisi verildi. IŞİD'in can kaybı ise 25 olduğu kaydedildi.

Mülteci kamplarını vurdu!

Asker sivil ayrımı yapmadan katliamlarını sürdüren IŞİD şimdi de, muhaliflerin kontrolündeki mülteci kamplarına saldırdı. Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre IŞİD, muhaliflerin Türkiye sınırında Azez-Cerablus hattındaki ilerleyişine misilleme olarak, Kilis'in karşısındaki İğde, Havar Kilis ve Harameyn mülteci kamplarına saldırdı.

1 KADIN 1 ÇOCUK ÖLDÜRÜLD

Yaklaşık 10 bin kişinin barındığı İğde kampından bir kadın ve bir çocuğun öldüğü saldırıda, çok sayıda yaralı olduğu bildirildi. Kaynaklar örgütün saldırı sırasında bazı çadırları ateşe verdiğini ve çok sayıda kişiyi de alıkoyduğunu anlattı. Öte yandan bölgede devameden şiidetli çatışmalardan ve IŞİD'in saldırılarından kaçan çok sayıda sivil Türkiye sınırına doğru geliyor. Türkiye ise IŞİD saldırılarına karşı Kilis sınırına tank sevkiyatına devam ediyor.

 

Kaynak: Yeni Şafak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×