Suriye'de yardım konvoyuna bombalı saldırı

Şam yönetimi, Halep'te yardım konvoyuna varil bombalı saldırı düzenlendi. Rejim, ülkenin farklı noktalarında da Rusya ile birlikte napalm ve misket bombaları kullandı

Suriye'de yardım konvoyuna bombalı saldırı
20 Eylül 2016 Salı 00:00

Suriye rejimine ait helikopterler, Halep'te yardım konvoyuna saldırı düzenledi 2 şoför öldü, 20 kamyon yandı

Suriye rejimine bağlı helikopterlerin, Halep'te muhaliflerin kontrolündeki batı kırsalına giden insani yardım kafilesine varil bombasıyla düzenlediği saldırıda, 2 kişinin hayatını kaybettiği, 20 kamyonun yandığı bildirildi.

Suriyeli aktivist Ahmed Nebhan, rejimin kontrolü altında bulunan Batı Halep'teki mahallelerden, kentin batısında muhaliflerin kontrolündeki kırsal bölgelere doğru yola çıkan Suriye Kızılayı'na ait 36 kamyonluk insani yardım kafilesine, rejim helikopterleri tarafından 2 varil bombası atıldığını söyledi.

Nebhan, Urum el-Kubra bölgesinde olduğu sırada bombalanan yardım kamyonlarından ilk belirlemelere göre 20'sinin yandığını, 2 şoförün de hayatını kaybettiğini ifade etti.

Rejim tarafından konuya ilişkin açıklama yapılmazken, saldırının, Suriye ordusunun ateşkesin sona erdiğini açıklamasının ardından gelmesi dikkati çekti. Suriye ordusu tarafından bu akşam yapılan açıklamada, geçen hafta pazartesi günü yürürlüğe giren ateşkesin sona erdiği belirtilmişti.
İsviçre'nin Cenevre kentinde varılan anlaşmaya göre, Suriye'de Kurban Bayramı'nda çatışmaların durması konusunda ABD ile Rusya arasında varılan ateşkesin 12 Eylül Pazartesi yerel saat ile 19.00'da yürürlüğe girdiği duyurulmuştu. Ateşkes anlaşmasının daha sonra ABD ile Rusya arasındaki görüşmeler sonucu 2 gün daha uzatıldığı açıklanmıştı.

NAPALM VE MİSKET BOMBALARIYLA SALDIRILAR

Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve Rus hava kuvvetleri ülkenin farklı illerinde napalm ve misket bombalarıyla muhaliflere ve sivillere karşı hava saldırıları düzenledi.

Suriye'nin Humus ilindeki Yerel Koordinasyon Komitesi'nden (LCC) yapılan açıklamaya göre, rejim helikopterleri napalm yüklü varil bombalarıyla Humus ilinin Ezidin, Haşimiya ve Zafaran köylerini hedef aldı. Saldırılarda çok sayıda sivil yaralandı.

Rejimin helikopterlerle dün gece Şam'ın banliyölerine 8 ve Batı Guta'nın Deir Khibia köyüne de 4 varil bombası saldırısı düzenlediği tespit edildi.

Esed yönetimi Hama ilinin Morik ve Kafr Nebuse ilçelerini savaş uçaklarıyla vururken, Zeynabdin dağından Kavkab köyüne ağır silahlarla ateş altına aldı. Bu saldırılarda ölen ya da yaralanan olmadı.
İdlib ilinin Cisr eş Şuğur ilçesi ve Kreiz köyü de rejimin bombardımanına maruz kaldı.

Rejime destek veren Rusya da Deyruz Zor'un Meyadin ilçesine misket bombası kullanan savaş uçaklarıyla vurdu. Saldırıda 3 sivil hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

Rus savaş uçakları ayrıca, Deyrizor kentinde Esed güçlerinin bulunduğu bazı yerlere de havadan paraşütlerle silah ve mühimmat bıraktı.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×