PKK-PYD zulmüne karşı açlık grevindeler

PYD'nin baskılarına artık dayanamayan Suriye'nin kuzeyindeki Kürt gruplar 5 gündür açlık grevini sürdürüyor

PKK-PYD zulmüne karşı açlık grevindeler
16 Eylül 2016 Cuma 21:49

Suriye'deki iç savaşta doğan boşluktan faydalanan terör örgütü PKK'nın yapılandırdığı PYD'nin ülkenin kuzeyinde uyguladığı terör örgütü politikası, bölgenin asıl sahibi Kürtleri bıktırdı. Terör örgütü PKK/PYD'nin, Suriye'nin kuzeyindeki baskılarına karşı Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) üyelerinin, Haseke'nin Kamışlı ilçesinde başlattığı açlık grevi beşinci gününde devam ediyor.

ENKS'ye bağlı "Doğu Yerel Meclisi" üyesi Mervan Ahmed, Kamışlı’da Peşmerge cenazesine katılan 30’un üzerinde ENKS yönetici ve üyesinin alıkonulmasına işaret ederek, PYD'nin baskılarına tepki olarak başlattıkları açlık grevinin beşinci gününe girdiklerini belirtti.

ENKS üyesi 22 kişinin, alıkonulanlar salıverilinceye kadar açlık grevini sürdüreceklerini ifade eden Ahmed, uluslararası örgütler ve PYD'ye destek veren ülkelerden, bu örgütle ilişkilerini gözden geçirmelerini istedi.

Ahmed, hukuksuz ve ahlak dışı uygulamalarına son vermesi ve ENKS üyelerini serbest bırakması için PYD'ye baskı yapılması çağrısında bulundu.

ENKS Genel Sekreterliği Üyesi Faysal Yusuf da terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin, ENKS ile yaptığı tüm anlaşmaları ihlal ettiğini söyledi.

Açlık grevini, "fitneyi önlemek için ulusal direniş" olarak nitelendiren Yusuf, "Başkalarına daha iyi bir yaşam sunmak için açlık grevi yaparak kendi hayatlarını ortaya koyuyorlar." dedi.Yusuf, uluslararası güçler ve insan hakları kuruluşlarından, PYD'nin uygulamalarıyla mücadele etmesini ve "siyasi tutukluların" serbest bırakılması için PYD'ye baskı yapmasını istedi.

ENKS Kamışlı Teşkilatı tarafından yapılan çağrı ile partililer, 12 Eylül Pazartesi günü PYD'nin baskılarını protesto etmek amacıyla açlık grevi başlatmıştı.ENKS çatısı altında yer alan Suriye Kürdistan Demokrat Partisi'nin (SKDP) 5 politbüro üyesi ile 9 parti üyesinin, 15 Ağustos'ta PYD tarafından alıkonulduğu bildirilmişti.Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani de PYD'nin Suriye'nin kuzeyindeki baskılarını eleştirerek, "Suriyeli Kürtlerin geleceğinden endişeliyim. PYD, Kürtlerin yaşadığı bölgelerin tamamına el koymuş durumda. PYD, buralarda PKK'nın siyasetini uyguluyor. Türkiye ise PKK ile bir savaş durumunda." açıklamasında bulunmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×