Muhalifler 'Topçu Okulu'nu ele geçirdi

Halep kuşatmasının kırılmasında kilit rol oynayan Topçu Okulu, muhalifler tarafından ele geçirildi.

Muhalifler 'Topçu Okulu'nu ele geçirdi
09 Ağustos 2016 Salı 13:02

Suriyeli muhalifler, Halep kuşatmasını kırma operasyonu sırasında, kentin güneyinde Beşşar Esed rejimine ait çok sayıda karargahı ve mevziyi ele geçirdi. Kontrolü sağlanan karargahlar arasındaki en önemli ve donanımlı yerlerden biri de Halep'in güneybatı ucunda yer alan topçu okulu oldu.

Muhalfiler, rejimin Hama'dan gelen ve Hanasır ve Sifire'den geçerek Halep'e kadar uzanan ikmal yolu üzerinde olan ve Halep'in girişini koruması nedeniyle de önem arz eden topçu okulunu almak için Suriye'deki iç savaşın ilk günlerinden beri çaba sarf etti ancak Halep kuşatmasının kırılmasına kadar bu konuda başarılı olamadı.

Halep'in güneyinde başlatılan ve kentteki rejim kuşatmasının kırılmasında başarılı olan operasyonda yer alan gruplardan Suvvaru'ş-Şam (Şam Devrimcileri) grubundan Albay Abdullatif Ömer, AA muhabirine Topçu Okulu'nun önemini anlattı.

"Topçu Okulu çok korunaklıydı ve çok iyi silahlarla güçlü bir şekilde donatılmıştı. Ayrıca binada büyük mühimmat depoları bulunuyordu ve bu depolardan bölgedeki diğer askeri bölüklere ikmal yapılıyordu" diyen Ömer, okulun geçen yıllarda yerleşkesinde bulunan toplar aracılığıyla rejimin Halep içine ve etrafına düzenlediği saldırılara ateş desteği verdiğini hatırlattı.
Muhaliflerin okula girince, ondan fazla T-72 tankı, çok sayıda 130-120 milimetrelik toplar ve zırhlı araç ele geçirdiğini belirten Albay Ömer, "Okul askeri haritalar, fotoğraflar merkeziydi ve Halep'in batı girişindeki askeri akademi gibi bazı diğer rejim karargahlarına tünellerle bağlıydı." dedi.
Topçu Okulu'nda ele geçirilenlerin Halep'te muhaliflerin devam eden operasyonunda önemli bir rol oynayacağını vurgulayan Albay Ömer, "Muhaliflerin doğru hedef seçimi, operasyon sırasında tepelere yerleşerek gereken darbeyi uygun zamanda vurmaları, rejimin bu kalesini ele geçirmede ana etken olmuştur. Rus saldırılarına rağmen, bu okulu ele geçirdik, bu Halep kuşatmasının kırılmasında anahtar olmuştur." ifadesini kullandı.
Sadece Halep'in değil, tüm Suriye'nin en korunaklı, teçhizatlı, askeri ve stratejik açıdan önemli yerlerinden biri olarak görülen Topçu Okulu'nu karargah olarak kullanan Esed rejimi, buradan kentin muhalif bölgelerine saldırı düzenliyordu.
Rejim güçleri geçen ay, kentin kuzeyindeki muhaliflerin tek çıkış noktası olan Kastillo yolunun kontrolünü sağlamış, bunun üzerine muhalif bölgeler kuşatma altına girmişti. Muhalifler, geçen cuma günü Halep'in güneyindeki Topçu Okulu'nu ve 2 külliyeyi ele geçirmiş, kuşatma da cumartesi günü kırılmıştı.
Fetih Ordusu, Halep'e yönelik operasyonlarının devam edeceğini, kentin tümünü almayı hedeflediklerini duyurmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×