Halep yoğun bombardıman altında

Suriye'nin Halep ilinde muhaliflerin kontrolündeki bölgelere son 24 saattir şiddetli hava saldırıları düzenleniyor

Halep yoğun bombardıman altında
16 Kasım 2016 Çarşamba 14:07

Suriye'nin kuzeyindeki Halep ilinin muhaliflerin kontrolündeki semtleri, dün öğleden bu yana yoğun hava saldırısına maruz kalıyor.

Halep'teki sivil savunma yetkililerinden Bibers Mişal, "Esed rejimi ve Rusya'ya ait savaş uçakları dün sabahtan beri Halep semalarından hiç ayrılmadı" dedi.

Mişal, Halep'in doğusunda muhaliflerin kontrolündeki Şear, Salahaddin, Muyesir, Mesekin Hanano, Haydariye ve Sahur semtlerinin karadan da hedef alındığını söyledi.

Şear semtinde bir okulun da vurulduğunu belirten Mişal, ''Sivil savunma ve sağlık ekipleri yoğun saldırılar nedeniyle olay yerlerine ulaşmakta güçlük çekiyor. Halk korkudan evlerinden
çıkamıyor" diye konuştu.

OLAY YERİNE GİDEN AMBULANS ŞOFÖRÜDE VURULDU

Olay yerine giden bir ambulans şoförünün de hava saldırısında öldüğünü söyleyen Mişal, 6 sivilin daha yaşamını yitirdiğini, onlarcasının da yaralandığını aktardı.

Mişal, "Hareket eden her şey bombalanıyor. Halk panik içinde ne yapacağını bilmiyor. Yaralılar hastanelerine dahi götürülemiyor" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın ve Esed rejiminin Halep'te hava saldırılarını yenilemesini kınadıklarını belirterek, "Son raporlara göre Suriye’de beş hastaneye ve bir ambulansa saldırdılar. Bunun uluslararası hukukun ihlali olduğuna inanıyoruz." ifadesini kullanmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov ise dün yaptığı açıklamada, Rus jetlerinin 28 gündür Halep üzerinde uçmadığını savunmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×