Zonguldak'ta dere taştı, Ankara yolu ulaşıma kapandı

Zonguldak'ta, dün akşamdan bu yana etkili olan şiddetli yağışla Asma ve Çaydamar derelerinin birleştiği Acılık Deresi'nin taşma noktasına geldiği kent merkezinde vatandaşlar büyük korku yaşadı. Asma Deresi'nin taşması sonucu Zonguldak...

Zonguldak'ta dere taştı, Ankara yolu ulaşıma kapandı
06 Haziran 2014 Cuma 12:18

Zonguldak'ta, dün akşamdan bu yana etkili olan şiddetli yağışla Asma ve Çaydamar derelerinin birleştiği Acılık Deresi'nin taşma noktasına geldiği kent merkezinde vatandaşlar büyük korku yaşadı. Asma Deresi'nin taşması sonucu Zonguldak - Ankara karayolu ulaşıma kapandı. Trafik ekipleri, Zonguldak-Ankara karayolu su altında kaldığı için araçların geçişine izin vermiyor.

Şehrin ortasından geçen derenin yol seviyesine çıkması yaya köprüsü ve araç köprüsünü kullanan vatandaşları dehşete düşürdü. Vatandaşlar köprünün yıkılma tehlikesine karşı koşarak karşıya geçmeye çalıştı. Zonguldak Belediyesi'nin önündeki yaya köprüsüne sel sularının ulaşması üzerine Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ve diğer belediye görevlileri, yaya köprüsünü kullanmamaları konusunda vatandaşları uyardı.

Dere kenarında yer alan araç park yeri de sel sularının altında kaldı. Tarihi Ankara Köprüsü'nün yanına konulan iskele de çöktü. Şehrin Ankara girişindeki İkinci Makas kavşağında sel suyunun taşması sonucu köprünün zemini çöktü. Polis ve belediye ekipleri şehrin geçiş noktalarında güvenlik önlemi aldı.

Meteoroloji tarafından yapılan uyarıların ardından Zonguldak'ta dün akşamdan bu yana sağanak yağışla Üzülmez ve Çaydamar deresinin birleştiği Acılık Deresi taşma noktasına geldi.

ASMA MAHALLESİNDE TAŞKIN

Kentte dün akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış, yaşamı olumsuz etkiliyor. Yağmur suyunun taşıdığı moloz yığınları ve dal parçalarının Asma Mahallesi'ndeki köprünün altında set oluşturması nedeniyle Asma Deresi taştı. Derenin taşması sonucu Zonguldak-Ankara karayolu ulaşıma kapandı. Trafik ekipleri, Zonguldak-Ankara karayolu su altında kaldığı için araçların geçişine izin vermiyor. Yolda mahsur kalan vatandaşlar da kurtarıldı.

İŞ YERLERİ SULAR ALTINDA KALDI

Bu arada toptancı esnafı ve tekstil atölyelerinin bulunduğu 69 Ambarları mevkiindeki iş yerlerini ve halı sahayı su bastı. Asma Deresi üzerinde viyadük çalışması yapıldığı belirtilen bölgede su giderinin tıkandığını iddia eden Volkan Halı Saha sahibi, "Biz defalarca uyardık. Burada çalışma sırasında su giderleri tıkanmış durumda. Olan bize oldu. 2 tane halı saha ve işletmemiz sular altında kaldı. Elektrikler kesilmediği için müdahale edemiyoruz. Burada insanlar sabah işe geldi, Sel aniden bastırdı. Bu kadar insanın çalıştığı bu alanda can kaybının olmaması Allah'ın bir lütfudur." dedi.

Bu arada 140 işçisi bulunan Gül İpek Tekstil'in sahibi Yakup Sağar ise "İşçilerimiz mesaiye başladı. Bir anda dere taşınca işçileri tahliye ettik. Bizim iş yeri 1. katta olduğu için çok problem olmadı ancak zemin katta deposu olan iş yerleri battı." dedi.

İş yeri sahipleri su altında kalan depoda inceleme yaptı.

Bu arada EnerjiSA ekipleri, şiddetli yağış nedeniyle elektriğin kesildiği bölgelerde arızaları gidermek için çalışıyor, Karayolları ve belediye ekipleri de ulaşıma kapanan yolları açmak amacıyla yoğun çaba sarf ediyor.

Bu arada Zonguldak Belediyesi su taşkınlarına karşı vatandaşları dere kenarından uzak durmaları konusunda anonslar yaparak uyardı.

CİHAN

Zonguldak'ta dere taştı, Ankara yolu ulaşıma kapandı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×