Yurtta yolsuzluk karşıtı eylemler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından yurdun bir çok kentinde protesto gösterileri düzenlendi.

Yurtta yolsuzluk karşıtı eylemler
26 Şubat 2014 Çarşamba 09:59

ANKARA'DA MÜDAHALE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından Ankara’da toplanan 200 kişilik gruba polis müdahale etti. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından yolsuzluk iddialarını protesto etmek isteyen yaklaşık 200 kişilik bir grup Kennedy Caddesi üzerinde biraraya geldi. Sosyal medya üzerinden örgütlenerek cadde üzerinde toplanan grubun önü çevik kuvvet ekipleri tarafından kesildi. Polis ekipleri eylemci gruba dağılmaları yönünde uyarı yaptı. Uyarı üzerine polise taş atan eylemcilere çevik kuvvet ekipleri tazyikli su ve boyalı plastik mermi ile müdahale etti. Protestocular müdahalenin ardından ara sokaklara dağılırken, bölgede güvenlik önlemleri ve gerginlik sürüyor.

KADIKÖY'DE POLİS MÜDAHALESİ 

Kadıköy'de yolsuzluk iddiaları üzerine protesto gösterisi yapmak için toplanan gruba, polis biber gazı, tazyikli su ve boyalı mermi ile müdahale etti. 
Yaklaşık 500 kişilik bir grup, dün saat 19.00'da Kadıköy Altıyol'da toplandı. Kalabalık, daha sonra Bahariye Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında "Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk" şeklinde slogan atan grup, önce Rıhtım Caddesi'ne daha sonra ise geri dönerek tekrar Altıyol Meydan'a geldi. Grup bu kez de Söğütlü Çeşme Caddesi üzerinden Ak Parti İlçe binasına yürümek istedi. Altıyol çevresinde önlem alan çevik kuvvet polisi kalabalığa tazyikli su, biber gazı ve boyalı mermi ile müdahalede bulundu. Eylemciler ise polise havai fişek, taş ve şişe atarak karşılık verdi.

"BANKANIN CAMLARINI KIRDILAR"

Müdahale sırasında bazı göstericiler Bahariye Caddesi üzerinde bulunan bir banka şubesinin camlarını kırdı, bankanın dışında bulunan bankamatiklere zarar verdi. Bu anlarda çekilen görüntü de, bir sosyal paylaşım sitesinde yayınlandı. İlerleyen saatlerde sayıları azalan grup, ara sokaklara kurdukları barikatları ateşe verdi. Polis yeniden toplanan eylemcilere biber gazı ile müdahale etti. Göstericiler de, çevik kuvvet ekiplerine havai fişek, cam ve taş atarak karşılık verdi. Ara sokaklarda yer yer müdahaleler devam ederken, olaylarda 9 eylemcinin gözaltına alındığı öğrenildi. Polisin Altıyol çevresinde bekleyişi sürüyor. 

İZMİR'DE EYLEMCİLERE POLİS MÜDAHALESİ 

İzmir'in Gündoğdu Meydanı'nda toplanıp, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği ileri sürülen telefon konuşmalarına tepki gösteren gruba polis, tazyikli su, biber gazı ve cop ile müdahale etti. 
Konak'taki Gündoğdu Meydanı'nda dün akşam saatlerinde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, sloganlar atıp Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği ileri sürülen telefon konuşmalarını protesto etti. Ellerinde çeşitli sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin flamalarını da taşıyan grup daha sonra Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Gruptakilerden bazıları, Kantar Polis Merkezi önünde park halinde bulunan bir polis otosunun camını kırdı. Olay yerine TOMA ve Akrep denilen toplumsal olaylara müdahale araçları ile çok sayıda çevik kuvvet ekibi sevk edildi. 
Kantar Polis Merkezi yakınlarında polis, göstericilere biber gazı ve coplarla müdahale etti, TOMA'lardan su sıkıldı. Bazı göstericiler, çevredeki kafelerle binalara sığındı, bir grup ise Konak- Karşıyaka vapuruna binip burada slogan attı. Göstericilerden bazıları ise Gündoğdu Meydanı'na doğru kaçıp slogan atmayı sürdürdü. Polis kent genelinde yoğun güvenlik önlemleri alırken, meydandan Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne yürüyen eylemci grup burada bekleyişe geçti. Eylemcilerden gözaltına alınanın olmadığı öğrenildi.
Polis müdahalesi ile geri çekilen grup, Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bir süre slogan attıktan sonra dağıldı. 

ESKİŞEHİR'DEKİ YOLSUZLUK PROTESTOSUNDA OLAYLAR ÇIKTI

Eskişehir'de yapılan yolsuzluk protestoları sırasında eylem yapan gruba küfür eden bir grup esnafla gruptakiler arasında kavga çıktı. Polis biber gazı sıkarak protestocu grubu dağıttı. 
Eskibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi Espark önünde dün akşam saatlerinde toplanan yaklaşık 300 kişi 'Her yer yalan her yer yolsuzluk' yazılı pankart açıp yürüyüşe geçti. Sık sık 'Hükümet istifa' sloganı atan kalabalık, Ak Parti seçim bürosunun camlarını renkli boyalarla boyayıp 'Hırsız var' yazısını yazdı. Cengiz Topel Caddesi'nden yürüyerek İsmet İnönü Caddesi'ne geçen kalabalık, Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi'ndeki Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Harun Karacan'ın seçim bürosu önüne geldi. Protestecu grubu burada çevik kuvvet polisleri karşıladı. Polisler grubun daha fazla yürümesine izin vermedi. Bu sırada eylemci gruptan bazıları seçim bürosuna yumurta attı. Bir süre sonra da gruptan polislere doğru sopa ve taş atıldı. Gruptakiler taş atanları uyardığı sırada esnaf olduğunu ve işyerine doğru taş atıldığını söyleyen bir genç elinde sopayla kalabalığın arasına daldı. Gruptakiler de kendilerine saldıran bu kişiyi yere yatırıp yumruklamaya ve tekmelemeye başlayınca araya polisler girdi. Dövülen kişi olay yerinden uzaklaştırılırken, protestocu gruptan bazıları esnaflardan özür dileyerek, "Arka taraftan işyerlerinize doğru bir şey atılmışsa özür dileriz. Bizim amacımız işyerlerinize zarar vermek değil" dedi. 
Grup bir süre sonra geldikleri yöne doğru gitmek için harekete geçti. Bu sırada esnaf olduğu öne sürülen bir kişi protesto yapan kalabalığa doğru küfür edince ortalık karıştı. Kalabalığa küfür eden kişi ve yanındakilerle protestocu grup karşılıklı olarak birbirlerine taş, sandalye ve sopa fırlattı. Polisler biber gazıyla kalabalığa müdahalede bulundu. Kalabalıktakiler de polislere taş ve sopalar atarak karşılık verdi. Kalabalık grup biber gazının etkisiyle dağıldı. 

AK PARTİ İLÇE BİNASINA YUMURTA ATTILAR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından İzmit Cumhuriyet Parkı'da toplanan yaklaşık 300 kişiden oluşan gurup sloganlar atarak kent merkezinde yürüdü. Grup İnönü Caddesi'nde bulunan Ak Parti İzmit İlçe Başkanlığı'na yumurta attı. 
Sosyal paylaşım sitesi üzerinden dün saat 18.00'da Cumhuriyet Parkında biraya gelen yaklaşık 300 kişiden oluşan grup 'Hükümet istifa', 'Hırsız var' şeklinde sloganlar atarak kent merkezinde dolaştı. İnönü Caddesi'nde bulunan Ak Parti İlçe binası önünde Çevik Kuvvet polisleri geniş güvenlik önlemleri aldı. Grup buradan geçişleri sırasında Ak Parti İlçe başkanlığına yumurta attı. Gurup daha sonra Cumhuriyet Parkına geri döndükten sonra sessizce dağıldı. 

BODRUM'DA 'HIRSIZ VAR' EYLEMİ

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde, Başbakana ait olduğu ileri sürülen ses kaydının yayınlanmasının ardından bir grup, 'Hırsız Var' eylemi yaptı. Protestocu grup hükümeti ve Ak Parti İlçe Örgütü istifaya çağırdı. 
Bodrum Belediye Meydanı'nda saat 19.45'de Taksim Gezi Parkı Bodrum Bileşenleri tarafından düzenlenen 'Hırsız Var Eylemi'ne çeşitli siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinden yaklaşık 100 kişi katıldı. Meydanda Hükümet İstifa pankartı açan eylemciler 'Yuh Yuh', 'Hükümet İstifa' yazılı dövizler taşıdı. Polisin güvenlik önlemi aldığı eylemde açıklama yapan sözcü Tufan Yakar, 17 aralık tarihinde başlayan tartışmada taraf olduklarını ve bir tarafta paralel yapı adı altında faaliyet gösteren bir ucube, diğer tarafta ise dolandırıcılar, kalpazanlar ve hırsızların bulunduğunu ileri sürüp, "Bizler yeter artık diyoruz. Bu hükümetin tek bir gün daha iş başında olması insanlığa hakarettir, onurumuzun ayaklar altına alınmasıdır. Bu nedenle hükümet ve AKP'nin Bodrum ilçe örgütü derhal istifa etmelidir. Yolsuzluklara ilişkin bağımsız bir soruşturma yürütülebilmesi için baroların sendika ve meslek örgütlerinin siyasi partilerin katıldığı bir soruşturma komisyonu kurulmalıdır. Siyasi partiler ve seçim yasası değiştirilmeli seçim barajı tamamen kaldırılmalı. Erken genel seçim ilan edilmelidir" dedi. Yaklaşık 45 dakika süren ıslıklı, alkışlı, düdüklü eyleme katılanlar daha sonra sessizce dağıldı. 

ÇANAKKALE'DE 'HÜKÜMET İSTİFA' EYLEMİ

Çanakkale'de bir grup vatandaş, Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kaydın ardından sokağa çıkarak hükümeti istifaya çağırdı. 
Halk Evleri, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Halkların Demokratik Kongresi ve Öğrenci Kolektifleri üyesi 200 kişilik grup eylem yaptı. İskele Meydanı'nda toplanan grup, 'Çaldıklarınızı Sıfırlayamazsınız. Artık Yeter. Hükümet İstifa' yazılı büyük bir pankart açarak yürüyüşe geçti. Kordon boyundan Orduevi Kavşağı'nı takip ederek İnönü Caddesi'ne dönüş yapan grup, cadde üzerinde bulunan Ak Parti Seçim Koordinasyon Merkezi önünde durarak, Ak Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine sloganlar attı. Çevik kuvvet polisi ise olası bir müdahaleye karşı Ak Parti Seçim Koordinasyon Merkezi önünde barikat kurarak adeta etten duvar ördü. 
'Hükümet İstifa', 'Güle Güle Tayyip', 'Hırsız Var' sloganları atarak 10 dakika burada duran grup daha sonra yürüyüşe devam etti. 
Grubun yürüyüşü nedeniyle İnönü Caddesi tek yönlü olarak trafiğe kapanınca polis gruba yola açmaları için megafonla uyarılarda bulundu. Ancak yürümeye devam eden grup, İskele Meydanı'ndaki Ak Parti İl Başkanlığı önüne gelerek protestolarını burada da sürdürdü. Daha sonra Dr. Mümtaz Pirinçciler Meydanı'na geçen grup burada basın açıklaması yaparak dağıldı. 

ANTALYA'DA YOLSUZLUK EYLEMİ

Antalya'da Halkevleri, KESK, DİSK, ÖDP, HDP, TKP gibi sivil toplum örgütleri ve siyasi partilere mensup yaklaşık 1000 kişilik grup, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği öne sürülen tape kayıtlarına ilişkin protesto yürüyüşü düzenledi. 
Saat 18.30'da düzenlenen eylemde Kapalıyol'dan Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyen grup güzergah boyunca 'Hırsız Var', 'Hırsız Tayyip Erdoğan', 'Bu daha başlangıç mücadeleye devam' ve 'Hükümet İstifa' sloganları attı. Protestocular ellerinde ise 'Haramilerin Saltanatını Yıkacağız', 'Ayakkabı Kutusu Partisi', 'Faiz Lobisi, Vaiz Lobisi, Porno Lobisi, En Büyüğü Montaj Lobisi', 'Bu Halk AKP'yi Sıfırlayacak Hesap Vereceksiniz', 'Dik Dur Eğilme Paraların Düşüyor', 'Bilal sıfırladın mı paraları', 'Paraların yüzde 50'sini evde zor tutuyorlar' gibi yazılı pankart ve döviz taşıdı.
Cumhuriyet Meydanı'na ulaşan grup adına ilk açıklamayı Antalya Halkevleri Temsilcisi Kutay Meriç yaptı. "9 aydır zorba, talancı iktidara karşı mücadele yürütüyoruz" diyen Meriç, “Haziran direnişiyle salladığımız iktidar şimdi kendi içinde kirli çamaşırlarını ortaya çıkarıyor. MİT, internet yasalarını neden çıkarıyorlar, şimdi anlaşıldı. Çünkü bunlar aile boyu hırsız. Artık bu iş bitti. Çal çal nereye kadar, işte buraya kadarö dedi.
KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez ise yıllardır meydanlarda "Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız. Ya siz?" dediklerini hatırlatarak, "Şimdi gördük ki onlar ayakkabı kutularına sığdıramadıkları paraları çocuklarına bırakmak için çalışıyorlarmış" dedi.

AYDIN'DA HÜKÜMET İSTİFA EYLEMİ'NE MÜDAHALE

Aydın'da, internet yasası ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ait olduğu ileri sürülen ses kaydına tepki göstermek için biraraya gelerek basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis müdahale etti. 
Aydın Adnan Menderes Bulvarı'nda toplanan yaklaşık 30 kişilik üniversite öğrencisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ait olduğu ileri sürülen ses kaydı ile internet yasasını protesto etmek için biraraya geldi. Kıbrıs Cadde Kavşağı'na kadar yürüyen grubun önü polis tarafından kesildi. Polis, trafiği engelleyen grubun dağılmasını ve caddeyi trafiğe açması konusunda ikaz etti. Yürümek isteyen grubu, Güvenlik Şube Müdürü Sırrı Akbay, 2 kez anons ederek dağılmaları konusunda uyardı. Sık sık, 'Hırsız var', 'Hükümet istifa', 'Halka değil, hırsızlara barikat', 'Polis, simit sat, onurunu satma' sloganları atan grup, caddenin karşısına geçen yolu tekrar trafiğe kapattı. 
Çevik Kuvvet, tarafından önleri kesilen grup yürümek için ısrar etti. Polis, yürümek için ısrar eden gruba jop kullanarak müdahale etti. Ara sokaklara dağılan guptakilerle çevik kuvvet polisleri arasında sözlü tartışmalar yaşandı. CHP İl Başkanı Barkan Kalınomuz da olay yerine gelerek, polis şefleri ve protestocu gruptakilerle görüştü. Protestocu grup bir süre sonra dağıldı. 

SAKARYA'DA POLİS KORDONU ALTINDA PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ

Sakarya'da çoğunluğu üniversiteli olan yaklaşık 200 kişilik grup ellerinde pankartlarla 'Hükümet istifa' sloganları atarak protesto yürüyüşü yaptı. Yürüyüşe polis herhangi bir müdahalede bulunmadı. 
Sakarya'nın merkez ilçesi Adapazarı'nda sosyal paylaşım sitesinde yapılan duyurularla biraraya gelen, aralarında kadınların da bulunduğu, çoğunluğu üniversiteli yaklaşık 200 kişilik grup akşam saatlerinde Adapazarı'nın en işlek caddesi olan Çark Caddesi'nde ellerinde pankartlarla yürüdü. 'Hükümet istifa, halk iktidara', 'Hırsız var', 'Banker Bilo' yazılı pankartlarla yürümek isteyen kalabalığı önce Sakarya Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Büro Amirliği ekipleri tarafından bulundukları alanın yürüyüş veya miting alanı olmadığını belirtilerek uyarıda bulunuldu. Yürüyüşe devam etmeleri halinde haklarında işlem yapılacağı yönünde uyarılmalarına rağmen grup üyeleri yürüyüşe devam ederek, sloganlarla Çark Caddesi boyunca ilerledi. Yürüyüş boyunca 'hükümet istifa' ve 'hırsız var' sloganları atan grup üyelerinin ellerindeki pankart da dikkat çekti. Yol kenarında bulunan bazı vatandaşlar protestoya tepki gösterdi. 
Aralarında kadınların da bulunduğu grup yürüyüş sonunda basın açıklaması yaptı. Kalabalığı temsilen konuşan İrem Uzel isimli genç, hükümetin yolsuzluk yaptığını öne sürerek hükümetin MİT'e sınırsız yetki verdiği iddiasında bulundu. Uzel basın açıklamasında, "Asgari ücretle geçinmeye çalışan bir işçinin hiç harcamadan tam 8 bin yılda kazanabileceği paralar hırsız iktidarın padişahının veliahtı için sadece küçük bir miktar olmuştur. Yolsuzluklarını ört pas etmek için sansür yasalarının meclisten geçirildiği, MİT'e sınırsız yetki verildiği, herşeyin montaj bahanesiyle dayandırıldığını görüyoruz. İktidar bugün en büyük soygununu yapmaya devam ediyor. Yolsuzluğun ve kaçakçılığın lugattaki anlamı artık AKP'dir. Meşruluğunu yitiren bu hükümet karşısında tek yol sokak tek yol direniştir. Yaşasın halkların onurlu direnişi" dedi. Güvenlik ekiplerinin geniş önlem aldığı yürüyüş yapılan açıklamanın ardından sona erdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×