Yumurtalık’ta sualtını temizlediler, çıkan atıklardan sanat eseri yaptılar

Adana’nın Yumurtalık ilçesinde Çukurova Üniversitesi Sualtı Teknolojisi öğrencilerinin denizden çıkardığı çöpler Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından sanat eserine çevrildi. YUM-DER’in, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol...

Yumurtalık’ta sualtını temizlediler, çıkan atıklardan sanat eseri yaptılar
07 Mayıs 2014 Çarşamba 12:28

Adana’nın Yumurtalık ilçesinde Çukurova Üniversitesi Sualtı Teknolojisi öğrencilerinin denizden çıkardığı çöpler Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından sanat eserine çevrildi.

YUM-DER’in, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı Şirketi ve EDUSER Danışmanlık desteğiyle yürüttüğü Yumurtalık Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Projesi kapsamında Yumurtalık Limanı ve Halk Plajı’nda sualtı temizlik çalışmaları yapıldı.

YUM-DER’in Çukurova Üniversitesi Yumurtalık Meslek Yüksekokulu, Yumurtalık Belediyesi ve S.S.Yumurtalık Merkez Su Ürünleri Kooperatifi ortaklığında yürüttüğü proje için özel olarak düzenlenen etkinliklere mülki idare, yerel yönetim, çeşitli kamu kuruluşları yöneticileri ile balıkçı aileler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikler kapsamında balıkçı ailelerin genç üyelerinden yetiştirilen sualtı dalgıç ekibi, Yumurtalık Meslek Yüksekokulu Sualtı Teknolojisi Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Mustafa Çekiç liderliğindeki Sualtı Teknolojisi öğrencileri, Yumurtalık İlçe Emniyet Amirliği ve Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Sualtı Grup Amirliği’nde görevli dalgıçlar tarafından dalışlar yapılarak sualtındaki çöpleri kıyıya çıkarıldı. Su altından çıkarılan bu kirleticiler, Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Suat Karaaslan öncülüğünde resim ve heykel bölümü son sınıf öğrencileri tarafından tasarlanarak birer sanat eserine dönüştürüldü. Aynı zamanda öğrenciler, liman duvarının 100 metrekarelik bölümüne deniz altındaki zengin yaşamı yansıtacak şekilde çeşitli deniz canlıları çizdi. Liman duvarında uzun süre kalacak bu çizimler aracılığıyla, yerel halk ve geleceğin yetişkinleri çocukların temiz bir deniz ve çevre konusundaki farkındalıklarının canlı tutulması hedefleniyor.

Yapılan çalışmaların aynı zamanda sergilendiği günde, Yumurtalık Atatürk Ortaokulu’ndan son sınıf öğrencileri, öğretmenleriyle birlikte sergiyi gezerek birtakım etkinliklere katıldı. Aynı gün proje kapsamında teorik ve uygulamalı eğitimler verilerek sualtı dalgıcı olarak yetiştirilen 10 gencin dalgıçlık belgeleri de törenle takdim edildi.

Proje Koordinatörü ve Yüksek Okul Sualtı Teknolojisi Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Mustafa Çekiç, “Projeyle Yumurtalık Limanı ve Halk Plajı’nın düzenli olarak sualtı temizliğinin yapılmasının yanı sıra deniz kirliliği, deniz eko sistemi, denizel yaşam ve deniz kültürü konularında kamuoyunun dikkatini çekmeyi hedefliyoruz. Projemize destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.” dedi.

CİHAN

Yumurtalık’ta sualtını temizlediler, çıkan atıklardan sanat eseri yaptılar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×