Yönetmenlerin yeni gözdesi antikacılar

Sinema sektöründe son yıllarda tarih konulu yapımların ağırlık kazanması dizi ve film yapımcılarının gözünü antikacılara çevirdi. Televizyonda özellikle geçmişe özlemi konu edinen yönetmenler, seyircide merak uyandıran tarihi eşyaları...

Yönetmenlerin yeni gözdesi antikacılar
05 Mayıs 2014 Pazartesi 14:53

Sinema sektöründe son yıllarda tarih konulu yapımların ağırlık kazanması dizi ve film yapımcılarının gözünü antikacılara çevirdi. Televizyonda özellikle geçmişe özlemi konu edinen yönetmenler, seyircide merak uyandıran tarihi eşyaları antika tutkunlarından temin ediyor. Bu durum, ‘7 Güzel Adam’ dizisinin çekimlerinin yapıldığı Kahramanmaraş’ta antika piyasasını hareketlendirdi.

Ünlü şair ve yazar Cahit Zarifoğlu’nun ‘Yedi Güzel Adam’ adlı şiirinden ekrana uyarlanan dizide 1950'li yılların Kahramanmaraşını yansıtan yapımcı firma, günümüzde kullanılmayan ama antika olarak saklanan eşyaları gün yüzüne çıkarıyor. Dizide o dönemi yansıtmak için kullanılan ev eşyaları, büro, kırtasiye, çeyiz ve müzik aletleri şehirdeki bir antikacıdan temin edildi.

Babasının hediye ettiği kömürlü ütüyle 30 yıl önce antikacılığa başlayan Cahit Altıgöz, şimdiye kadar Hanımın Çiftiği'nden İpsiz Recep’e kadar, birçok diziye antika malzeme temin ettiğini söyledi. Çekimleri Kahramanmaraş’ta yapılan ‘Yedi Güzel Adam’ dizisinde kullanılan birçok malzemeyi kendisinin temin ettiğini belirten Altıgöz, “Bu kadar çeşidi Adana’da, Antep’te yine bulamazlar. Çünkü bizim dalımız çok farklı. Gerçek antikacı iki parça malzeme alır pırıl pırıl oturur, kahvesini içer. Bizlerse aynı zamanda bunların bakımını yapıyoruz. Ben de kıyafet haricinde iğneden ipliğe her şey var. Dizi oyuncusunun koluna taktığı saatten, parmağına taktığı yüzüğe kadar hepsi var.” dedi.

Dizi setine mobilya, kırtasiye, gazete ve mutfak eşyalarından oluşan bin’in üzerinde antika malzeme verdiğini ifade eden Altıgöz, düğün çekimleri için annesinin 50 yıllık çeyiz çıkınını sete götürdüğünü kaydetti. Altıgöz, şöyle konuştu: “Annemin, teyzemin çeyiz sandıklarını açtırdım kanaviçeden, jile takımlarına, kadife Kur’an kaplarına kadar onlara rica ettik çıkarttılar hepsi. Filmin Kahramanmaraş için önemini anlattık, hiçbiri de bizi kırmadılar verdiler. Filmde kullanılan çeyizler en az 50 senelik, ilk defa dizi için sandıktan çıktı.”

CİHAN

Yönetmenlerin yeni gözdesi antikacılar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×