Yeşilay senaristlerle buluşarak ‘reytinge çocuklarımızı feda etmeyelim' diyecek

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Ankara Şube Başkanı Şemsettin Toprak, dizi ve filmlerde sigara, alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara dikkat edilmesi amacıyla önümüzdeki günlerde film ve dizi senaristleriyle bir araya geleceklerini açıkladı.

Yeşilay senaristlerle buluşarak ‘reytinge çocuklarımızı feda etmeyelim' diyecek
01 Mart 2014 Cumartesi 14:03

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Ankara Şube Başkanı Şemsettin Toprak, dizi ve filmlerde sigara, alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara dikkat edilmesi amacıyla önümüzdeki günlerde film ve dizi senaristleriyle bir araya geleceklerini açıkladı. Reyting adına para adına çocukların ve gençlerin feda edilmemesi gerektiği vurgulayan Toprak, “Genel merkezimizde gerçekleştirdiğimizi genel kurulda dizi ve film senaristleri ile bir araya gelme kararı aldık. Genel başkanımız böyle bir programın düzenleneceğin, yemekli bir toplantıda bu konuların konuşulması gerektiğini dile getirdi. Bu konu ile ilgili çalışmalar üzerinde çalışılıyor. En kısa zamanda bu görüşme yapılacak. Senaristlerimizde bu konuda çok hassas olmalı. Çünkü bu gençler bizim geleceğimiz. Reyting adına para adına çocuklarımızı feda edemeyiz. Sağlık mı para mı denildiğinde biz sağlık demeliyiz.” Diye konuştu.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Ankara Şube Başkanı Şemsettin Toprak, Yeşilay olarak yürüttüklerin çalışmalar ve gençlerin kötü alışkanlıklardan korunması amacıyla yapılan projeler hakkında Cihan Haber Ajansı’na önemli açıklamalarda bulundu. Gençler üzerinde rol modellerin çok önemli olduğunu belirten Toprak, “İyilik mi kötülük mü bulaşıcı diye gençlere konferanslarda soruyoruz. Çok kişi kötülüğün bulaşıcı olduğunu söylüyor aslında ikisi de bulaşıcı. Biz hangisinin etkili olmasını ve gençleri yönlendirmesini istersek o bulaşır. Eğer biz iyi bir rol model olursak iyiliği bulaştırırız. Kötü bir modelsek sigara veya alkol kullanırken çocuklara sen kullanma dersek kötü bir model oluruz.” Diye konuştu. Film ve dizilerde gençlere rol model olacak birçok ünlü ismin olduğunu kaydeden Toprak, “Çocukları ve gençlerimizi içki, kumar ve sigara ile özgürlük adına büyüteceksek bir şey söyleyemeyiz. Genel merkezimizde gerçekleştirdiğimizi genel kurulda dizi ve film senaristleri ile bir araya gelme kararı aldık. Genel başkanımız böyle bir programın düzenleneceğin, yemekli bir toplantıda bu konuların konuşulması gerektiğini dile getirdi. Bu konu ile ilgili çalışmalar üzerinde çalışılıyor. En kısa zamanda bu görüşme yapılacak. Senaristlerimizde bu konuda çok hassas olmalı. Çünkü bu gençler bizim geleceğimiz. Reyting adına para adına çocuklarımızı feda edemeyiz. Sağlık mı para mı denildiğinde biz sağlık demeliyiz.” Diye konuştu.

Yeşilay olarak Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ‘Yeşilay Dostu Okullar’ projesi kapsamında protokol imzaladıklarını belirten Toprak, “Proje kapsamında Ankara’daki 2 bin 600 okul müdürü ile bir araya geleceğiz. Yeşilay’ın tanıtımı ve çalışmaları anlatılacak. Kötü alışkanlıkları uzman kişilerini katıldığı bir panelde tüm okul müdürlerimize anlatmayı düşünüyoruz. 2 oturumluk bir panel olacak. Bu sayede 2 bin 600 okula ulaşmış olacağız. Müdürlerimiz aracılığıyla sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerin tüketimini en aza indirmek ve sağlıklı bir nesil ve toplum oluşmasına zemin hazırlayacağız. Yine aynı amacı uygun olarak kumar ile internet ve ekran bağımlılığı gibi toplumu kemiren kötü alışkanlıklarla da uyarıcı ve bilgilendirici bir misyon üstlenerek mücadele edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

YEŞİLAY DOSTU OKULLAR ÖDÜLLENDİRİLECEK

Yapılan konferans ve panellerde zararlı madde bağımlılarının kurtulmalarına yardımcı olunacak yollarında gösterileceğini anlatan Toprak, “Ankara ilindeki ilkokul, orta okul ve lise düzeyi 2 bin 600 okul müdürü ile bir araya geleceğiz. Okul müdürlerimizi bölgesel olarak tespit ederek 30 günlük bir program kapsamında toplantıları yapacağız. Öğrencilerdeki zararlı alışkanlıklarla mücadele etmede daha etkin rol almalarını sağlayacağız. Okul yöneticilerimizle bağımlıların topluma yeniden kazandırılmasını sağlamak, henüz bağımlılık yapan madde kullanmaya başlamamış olanları uyarmak ve eğitmek amacı ile işbirliği yapılacak. Okul müdürlerimizi dinleyerek okullarındaki durumu tespit edeceğiz. Tanıtıcı ve bilgilendirici materyallerin öğrencilere ulaştırılması sağlanacak. Proje ile öğrencilerin zararlı alışkanlıklardan uzaklaştırılması, bilinçlendirme, etkileşim ve sorumluluk bilincinin arttırılması hedefleniyor. Panele katılan okul müdürlerine Yeşilay tarafından hazırlanan zararlı maddelerle mücadele rehber kitabı dağıtılacak. Davet edilen okullarda okuyan öğrencilere çantalarına yapıştıracakları ‘Sağlıklı Yaşamın Önemini Hatırlatan’ görsel içerikli sembolik bir çıkartma rozeti dağıtılacak. Bu çalışmaların ardından okullarında Yeşilay’ın çalışmalarını anlatan, proje kapsamında kötü alışkanlıklardan uzak kalınması için proje ve çalışmalar yapan okullar tespit edilerek Yeşilay Dostu Okul ilan edilecek. Yeşilay dostu ilan edilen okullara sertifika ve plaket takdim edilerek, Yeşilay dostu okul olduklarını gösteren bir şilt verilecek.” Açıklamasında bulundu.

CİHAN

Yeşilay senaristlerle buluşarak ‘reytinge çocuklarımızı feda etmeyelim' diyecek


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×