Yaşlıların, Ankarakart ile ulaşımı kolaylaşacak

Başkent’te 65 yaş üstü vatandaşlar, otobüsün yanı sıra metro ve Ankaray’a, hem de istedikleri her saatte, ücretsiz binebilecek.

Yaşlıların, Ankarakart ile ulaşımı kolaylaşacak
13 Ocak 2014 Pazartesi 13:28

Başkent’te 65 yaş üstü vatandaşlar, otobüsün yanı sıra metro ve Ankaray’a, hem de istedikleri her saatte, ücretsiz binebilecek. Yaşlı vatandaşlara kent içi ulaşımda serbestlik sağlayan turuncu renkteki serbest Ankarakart’ların dağıtımı ise 6 noktada devam ediyor.
EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu’nun verdiği bilgiye göre, turuncu renkteki serbest Ankarakartlar, 60 yaşını doldurup 61 yaşından gün alan ve Ankara’da ikamet eden vatandaşlara 75 TL karşılığı, 64 yaşını bitirip 65 yaşından gün alan ve Türkiye’nin herhangi bir yerinde ikamet eden vatandaşlara da 5 TL karşılığında veriliyor.
Serbest kartlarını alan 60-65 yaş arası kullanıcıların belediye otobüslerinden her gün 10.00 ile 16.00 ve 19.00 ile 24.00 saatleri arasında ücretsiz olarak yararlanmaya devam edeceklerini vurgulayan Tahiroğlu, “Yeni düzenlemeye göre ise 65 yaş üstü vatandaşlarımız Metro ve Ankaray da dahil olmak üzere toplu taşıma araçlarına her saat ücretsiz binebilecek” diye konuştu.
Turuncu renkteki Ankarakarta sahip olabilmek için nüfus cüzdanı ve bir fotoğraf ile 6 Kart Dağıtım Merkezi’nden herhangi birine başvuru yapmanın yeterli olduğunu kaydeden Tahiroğlu, şu bilgileri verdi:
“Kızılay Metro İstasyonu’ndaki iki merkez ile Büyükşehir Belediye Binası Halkla İlişkiler Birimi, Akköprü, Dikimevi ve Beşevler metro istasyonlarımızda, elektronik sıra numarası sistemiyle kart dağıtımı sürdürülüyor. Geçen yıl alınan yaşlı kartları, 31 Ocak 2014 tarihine kadar kullanılabilecek. Yeni kartlar, ise bir yıl boyunca istenilen zaman alınabilecek. Bu nedenle çok da acele etmeye gerek yok.”
Kişiselleştirilen serbest Ankarakart’ların kaybolması halinde hemen sistemden düşürüleceğini ve kart ücretinin iki katı bedelle yenisinin verileceğini ifade eden Tahiroğlu, bu yıl dağıtılan serbest Ankarakartların son kullanım tarihinin ise 31 Aralık 2014 olacağını söyledi.

TAM KARTLARIN ALIMI KOLAY

Serbest kartların her yıl kişisel başvuru karşılığında sürelerinin uzatılacağını belirten Tahiroğlu, mavi renkte basılan tam Ankarakart’lara ilişkin ise şunları söyledi:
“Tam kartlarımız akıllı manyetik sistemin tam olarak devreye girmesiyle birlikte dağıtılmaya başlanacak. Tam kartlarda kişiselleştirme olmayacağı için Başkentliler bilet alır gibi büfeden, metrodan, gişeden, yani pek çok yerden kartlarını rahatlıkla alabilecek. Bir defaya mahsus 5 TL’ye alınacak kartlara istenilen miktarda para yüklenecek. Her kullanımda, UKOME tarafından belirlenen tarifeye göre geçerli olan taşıma ücreti, karttaki toplam para miktarından düşecek. 6 ay kadar bir süre eski sistem de devam edecek, eski biletler kullanılabilecek.”

CİHAN

Yaşlıların, Ankarakart ile ulaşımı kolaylaşacak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×