Yargıtay, ‘Rica ediyorum, tanıklık yapma’ sözüne verilen mahkumiyeti bozdu

Devam eden soruşturmada ‘tanık’ olarak dinlenen kişiye, tanıklık yapmaması için rica ve telkinde bulunan 2 sanığa 'Adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs' suçundan verilen mahkumiyet kararı 'Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs' suçu alenen sözlü ya da yaz.

Yargıtay, ‘Rica ediyorum, tanıklık yapma’ sözüne verilen mahkumiyeti bozdu
16 Nisan 2014 Çarşamba 10:58

Devam eden soruşturmada ‘tanık’ olarak dinlenen kişiye, tanıklık yapmaması için rica ve telkinde bulunan 2 sanığa 'Adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs' suçundan verilen mahkumiyet kararı 'Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs' suçu alenen sözlü ya da yazılı beyanda bulunma şeklinde gerçekleşmediğine dikkat çeken Yargıtay tarafından bozuldu.

    2008 yılında Eskişehir’de süren bir soruşturma kapsamında tanık olarak dinlenen vatandaşa tanıklık yapmaması konusunda rica ve telkinde bulunan 2 kişi hakkında Eskişehir 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 'Adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs' suçundan dava açıldı. Mahkeme, adli yargılanmaya teşebbüs ettikleri iddiasıyla sanıklara mahkumiyet kararı verdi. Sanıkların kararı temyiz etmesiyle Yargıtay 4. Ceza Dairesi, dava dosyasını yeniden ele aldı. Yargıtay 4. Ceza Dairesi, sanıkların, devam eden bir soruşturma nedeniyle tanık olarak dinlenen vatandaşa tanıklık yapmaması için rica ve telkinde bulunmaktan ibaret eylemlerinin, Türk Ceza Kanunu’nun 288/1. maddesinde düzenlenen ‘adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ suçunun ‘alenen sözlü ya da yazılı beyanda bulunma’ ögesini taşımadığı gözetilmeden, yasal olmayan gerekçe ile hükümlülük kararı verilmesini yasaya aykırı buldu. Daire, yerel mahkemenin kararını oybirliği ile bozdu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×