Velilerin okul isyanı

Yapboz tahtasına dönen eğitim sisteminin sorunları bitmek bilmiyor. Sekiz yıllık eğitime geçilen 1994’te Dağlıoğlu Mahallesi Obalar Caddesi üzerindeki Toros ile 5 Ocak ilkokulları arasındaki duvar kaldırılarak okullar birleştirildi ve mevcut...

Velilerin okul isyanı
14 Temmuz 2014 Pazartesi 12:33

Yapboz tahtasına dönen eğitim sisteminin sorunları bitmek bilmiyor. Sekiz yıllık eğitime geçilen 1994’te Dağlıoğlu Mahallesi Obalar Caddesi üzerindeki Toros ile 5 Ocak ilkokulları arasındaki duvar kaldırılarak okullar birleştirildi ve mevcut binalar Toros İlköğretim Okulu olarak hizmet vermeye başladı. Birkaç yıl önce uygulanmaya başlanan 4+4+4’le birlikte okul, yeniden “ilkokul” statüsüne dönüştürüldü. Yeni sisteme göre dördüncü sınıfı bitiren öğrencilerin önümüzdeki eğitim öğretim yılında Mithatpaşa Ortaokulu’nda öğrenimlerine devam etmeleri gerekiyor. Öğrenci velileri ise sekiz yıllık eğitime geçişle birlikte kaldırılan iki okul arasındaki duvarın yeniden çekilmesini ve eski 5 Ocak İlkokulu binasının ortaokul olarak hizmete açılmasını istiyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne giden yaklaşık 25 veli, geçmişte iki okul olarak hizmet veren binaların arasına duvar çekilip bir binanın ortaokula dönüştürülmemesi halinde dördüncü sınıfı bitiren çocuklarının Mithatpaşa Ortaokulu’na gitmek zorunda kalacağını belirtti. Veliler, “Dar gelirli aileleriz ve bu nedenle çocuklarımızı servisle gönderecek gücümüz yok. Çocuklarımızın kendi mahallemizde okumasını istiyoruz.” dedi.

Çocuklarının yaşadıkları mahalledeki bir okula devam etmesini isteyen velilerden Refika Lezki, “En yakın ortaokul Mithatpaşa Mahallesi’nde. Eskisi gibi iki okul binası arasında yeniden bir duvar çekilmesini ve çocuklarımızın kendi mahallemizdeki okula gitmesini istiyoruz. Bu duvar çekilirse yeniden hem ilkokul hem de ortaokul olarak hizmet verilebilir. Biz de çocuklarımızı hemen yanı başımızdaki okulda huzur içinde okutabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Taleplerine olumlu yanıt verilmemesi halinde çocuklarını 1.5 – 2 km uzaklıktaki Mithatpaşa Ortaokulu’na göndermeleri gerektiğini aktaran Refika Lezki, “Çocuklarımızı servisle okula gönderecek gücümüz yok. Hepimiz dar gelirli aileleriz. Bu yüzden çocuklarımızı Mithatpaşa’daki okula da göndermeyeceğiz. Toplanan komisyon kapalı kapılar ardında mahallede yaşayan halka, muhtara, esnafa, öğrenciye ve öğretmene sormadan kendine göre bu kararı veriyor. İdareciler her türlü yardımı isterken ve alırken biz velileri hiç unutmuyor ama nedense böyle durumlarda velilere danışmıyorlar. Mahallemizde ortaokul istiyoruz.” şeklinde konuştu.

CİHAN

Velilerin okul isyanı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×