Vatandaş, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'nun Önünde Kendini Yakmak İstedi

Müezzinoğlu'nun, bir dizi program için gittiği Edirne'de vatandaş kendini yakmak istedi. Bakan olaya müdahale etti ve vatandaşı yanına alıp sorunlarını dinledi.

Vatandaş, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'nun Önünde Kendini Yakmak İstedi
01 Mart 2015 Pazar 17:24

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, PKK'ya yönelik silah bırakma çağrısının eyleme dönüşmesi gerektiğini söyleyerek, 'Söylemden öte fiil önemli, eylemde de bundan sonra silahı daima bırakılması gerekir. Terörün bitmesi, sokaklara mutluluk ve güvenin gelmesi, bölge insanının yarınlarına ilişkin hedeflerini koyabilmesi, yatırımcının o bölgenin güvenli bir bölge olduğuna kanaatinin oluşması lazım' dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ana atma töreni esnasında uzun süreden bu güne kadar üniversitenin hayat merkezinde kiracı şekilde bulunan ve problemler yaşayan Şahbaz Şanhin isimli esnaf üstüne benzin dökerek kendini yakmak istedi.

TIR PARKININ TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu muhtelif programlara katılmak üzere karayoluyla bu sabah Edirne'ye geldi. Kapıkule Sınır Kapısı gümrük girişindeki araziye yapılacak TIR parkı ana atma törenine gelen Müezzinoğlu'nu Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu karşıladı.

TIR KUYRUKLARI TARİH OLACAK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği sebebi ile Kapıkule Sınır Kapısı gümrük girişinde kuyrukları önleyecek bulunan TIR parkının temeli atıldı. Yaklaşık 4 ay sürecek bulunan inşaatla ilgili bilgiler sağlayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu şunları söyledi:

'Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği şekilde 2009 yılında modernize etmiş olduğumuz Kapıkule Sınır Kapısı'nı hizmete açmıştık. Şimdi de hudut kapımızın derhal yanı başında etkinlik gösterecek bulunan TIR parkını ana atma törenindeyiz. Aslında biz 2009 yılından bu yana bugünü bekliyoruz. Bu tesisi yaşama geçirmek için çabalıyoruz. Ne yazık ki, 6 yıldır bunu başaramadık. Kamuoyunu buna ikna edemedik. Ama bugün anlayış farkı ortaya çıktı. Kapıkule Sınır Kapısı Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise ikinci kocaman hudut kapısı. 2014 yılında Kapıkule'de yekün 480 bin TIR geçiş yaptı. Yani Kapıkule Türkiye'nin ihracatının ve hariç ticaretinin yükünü çekmiş. Zaman vakit hepiniz tanık oluyorsunuz. Hafta sonu televizyonlarda haber bulunan konu Kapıkule'de kilometrelerce bekleyen TIR kuyruklarıdır. Bu kuyruklardan ötürü Türk hususi piyasası şekilde bizlerinden de maliyetini artırıyordu. Yine bu kuyruk sebebi ile Avrupa ülkelerinde takograf cezası yiyorlardı. Bu TIR parkı hem TIR sürücülerine, hem başka vasıtaların hem de Edirnelileri sıkıntıya sokuyordu'

BAKNIN ÖNÜNDE KENDİNİ YAKMAYA KALKTI

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve beraberindekiler Kapıkule Gümrük Kapısı'ndaki programın arkasından Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi'ne geçti. İlahiyat Fakültesi'nin ana atma törenine gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu protokolde oturduğu sırada Balkan Yerleşkesi'ndeki Yaşam Merkezi'nde esnaf bulunan Şahbaz Şahin, elindeki benzini üstüne döküp yakmakla tehdit etti. Dört kere Yaşam Merkezi'nde yaşadığı hüzünlerini söylemek için Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile görüşmek istediğini fakat görüşemediğini ifade eden Şahin, elindeki çakmakla kendisini ateşe vereceğini söyledi. Polis ekipleri ve korumaların müdahale ettiği Şahin, bakanla görüştürüleceği söylenince elindeki benzini ve çakmağı bıraktı. Polis ekiplerinin üzerini aradığı Şahin, daha sonra Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun yanına gitti. Beraber bir vakit oturarak sohbet eden Bakan Müezzinoğlu sıkıntılarının çözüleceğini söyledi.

'ALIN TERİ KUTSALDIR'

Temel atma töreninde konuşan Bakan Müezzinoğlu, beyin ve kalp terine dikkat çekerek, alın teri söylemiyle Türkiye'nin art kaldığını anlatım etti. Bakan Müezzinoğlu, 'Alın teri kutsaldır lakin beyin teri ile kalp terini yoktur farz ettiğimizde boşluğa düşeriz. Bize daima alın terinin ardında koşmaya sürüklerler. Kim sürükler, beyin teri dökenler sürükler o sebeple 100-150 yıldır ulus şekilde bir fazla aşırı derdi yaşadıysa, art kalmanın bedelini ödediysek, hala art kalmışlığın hüzünlerini yaşıyorsak. Hala az öncelikle esnafımızın sıkıntılarıyla geldiği vaziyeti anlatım etmek için bize burada o bir hale gelmenin üzüntüsünü yaşıyor ve yaşatıyorsa bize alın teri kadar yahut ondan daha mühim olanı beyin teri ve kalp terini unuttuğumuz içindir.' biçiminde konuştu.

BERABER TEMEL ATTI

Konuşmaların arkasından Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kendisini yakma eyleminde bulunan Şahbaz Şahin ile ortak fakültenin aslını attı. Yapımı tamamlanan Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin de açılışını oluşturan Müezzinoğlu ve beraberindekiler daha sonra Balkan Yerleşkesi'nden ayrılarak Selimiye Vakfı toplantısı için Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'na geçti.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×