Vangölü’nde cankurtaran olmaması boğulmalara davetiye çıkarıyor

Bitlis’in Tatvan ilçesinde son aylarda havaların iyice ısınmasıyla birlikte yüzmek için Van Gölü sahiline akın edenlerin sayısı bir hayli artıyor. Sahil güvenlik ve cankurtaran ekiplerinin olmadığı ilçede gölde yüzen vatandaşlar ise...

Vangölü’nde cankurtaran olmaması boğulmalara davetiye çıkarıyor
21 Temmuz 2014 Pazartesi 12:13

Bitlis’in Tatvan ilçesinde son aylarda havaların iyice ısınmasıyla birlikte yüzmek için Van Gölü sahiline akın edenlerin sayısı bir hayli artıyor. Sahil güvenlik ve cankurtaran ekiplerinin olmadığı ilçede gölde yüzen vatandaşlar ise adeta ölüme davetiye çıkarıyor.

Vangölü’ne geniş kıyısı olan Tatvan’da son yıllarda Van Gölü’nde yüzmek isterken boğulan kişi sayısı bir hayli yüksek. Ancak yaz aylarında çevre illerden ve özellikle de sıcak illerden aldığı göçle yaz nüfusu yaklaşık 100 bini bulan Tatvan’da boğulmalara karşı önlem alınmaması yaşanacak olan ölümleri adeta davetiye çıkarıyor. Van Gölü’nün sahil şeridine sıfır olan Tatvan ilçesinde tüm boğulma vakalarında gerek sahil güvenliğin olmaması ve gerekse cankurtaran olmaması ölüm tehlikelerini de beraberinde getiriyor.

Geçtiğimiz yıllarda boğulma vakalarının sıklıkla yaşandığı ilçede her hangi bir arama kurtarma ekibi, cankurtaran ekibi yada sahil güvenlik ekibi olmaması dikkat çekiyor. Olası bir durumda ise Bitlis merkezde bulunan Bitlis İl Acil Afet Durum Müdürlüğü (AFAD) yada sivil savunma müdürlüğünden yardım isteniyor. Ancak Bitlis merkez ve Tatvan ilçeleri arasındaki mesafe yaklaşık 30 kilometre, bu durum da ekiplerin olay anından itibaren hemen yola çıkması durumunda bile Tatvan’a varması 30 dakikayı buluyor. Uzmanların verdiği bilgilere göre boğulma vakalarında şahısların hayata döndürülebilmesi ancak ilk 15 – 20 dakika içerisinde mümkün olabiliyor. Ekiplerin ilçeye uzak mesafede bulunması nedeniyle gelen ekip sadece cesetleri çıkarıyor. Vatandaşlar ise soruna çözüm bekliyor.

SON 2 YILDA 19 BOĞULMA VAKASI YAŞANDI

Vangölü’nün Bitlis kıyı çevresinde cankurtaran ve sahil güvenlik ekibi olmamasının ölümlere davetiye çıkardığını belirten Bitlis Doğal Afetler Arama Kurtarma ve İlk Yardım Derneği Başkanı Fevzi Epözdemir, Bitlis gölgesinde 2012 ve 2013 yılı baz alındığında son 2 yılda 19 boğulma vakasının ve bir o kadarda boğulma tehlikesinin yaşandığına dikkat çekti. Akut’un Tatvan’daki gönüllüsü, aynı zamanda balık adam, ilk yardım ve cankurtaran olan Epözdemir, bu yaz sezonunda boğulma vakalarıyla karşılaşmamak ve bu ölümlerin önüne geçilmesinin oluşturulacak olan cankurtaran ve sahil güvenlik ekipleriyle mümkün olduğunu ifade etti.

Boğulma vakalarında ilk 15- 20 dakikalık müdahalelerin hayati önem taşıdığına dikkat çeken Epözdemir, “Nüfus yoğunluğuna sahip olan Tatvan, dışarıdan da çok göç alıyor. Yaz aylarında Bitlis ve ilçelerine gelen vatandaşlar Van Gölü sahiline akın ederek göle girip serinliyorlar. Bölge insanlarının çoğu da yüzme bilmediği için boğulma vakaları yaşanıyor. 2012 yılında 7 civarında boğulma vakasının yaşandığını Bitlis’te, 2013 yılında ise 12 boğulma vakası yaşandı ve bunun 10’u Tatvan’da oldu. Van Gölü kıyısında cankurtaran olmaması çok kötü bir durumdur. Ekibin oluşturulması boğulma vakalarının çokluğuna bağlanıyor. Ama, bizim için bir can bile çok önemlidir. Yetkililerin bu konuda duyarlı olup en kısa sürede cankurtaran timi oluşmasını istiyoruz.” diye konuştu. CİHAN

Vangölü’nde cankurtaran olmaması boğulmalara davetiye çıkarıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×