Vali Mutlu: Taksim'e İzin Veremeyiz

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs kutlamaları için Taksim Meydanı talebine olumlu cevap vermeyeceklerini söyledi.

Vali Mutlu: Taksim'e İzin Veremeyiz
15 Nisan 2014 Salı 09:30

Mutlu, "Müracaatlarında Yenikapı dışında herhangi bir talep, yani Taksim gibi bir talep olursa vereceğim cevap, şu anda bir kez daha ifade ediyorum 'olumlu' olmayacaktır." dedi. 

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarıyla ilgili sendika temsilcileriyle bir araya geldi. Valilik binasında 17.00'de başlayan görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü. Görüşmede DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği temsilcileri yer alırken, İstanbul İl Emniyet Müdürü Selami Altınok da hazır bulundu. 

Sendika temsilcileri adına açıklama Kani Beko tarafından yapıldı. 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlama isteklerini Vali Mutlu’ya ilettiklerini, ancak kendisinin başka seçenekler gösterdiğini aktaran Beko, "Normal bir miting olsa, tabii ki oralarda mitingleri yapabiliriz. Ama senede bir defa yapılan 1 Mayıs’ın ne anlama geldiğini, neden ısrarla Taksim dediğimizi defalarca söyledik." diye konuştu.

Kani Beko, "Geçen yıl adı belli olmayan bir sıkıyönetim ilan edildi. Geçen yıl yaşananları bu sene kesinlikle istemediğimizden dolayı biz İstanbul’da 1 Mayıs 1977’de katledilen 37 işçi arkadaşımızın anısına 1 Mayıs’ta Taksim’de olmamız gerektiğini kendilerine söyledik. Bir de, AİHM’nin Taksim’le ilgili kararını kendilerine verdik. Kendileri 'İstanbul’un değişik yerlerinde bizden 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili izin talep ediyorsanız, oralarda bu kutlamaları yapabilirsiniz, biz de size yardımcı olabiliriz' dedi. Ancak biz 1 Mayıs’ın bizim açımızdan çok kutsal bir alan olduğundan dolayı Taksim’de yapılması konusunda kararımız olduğunu kendilerine ilettik. Önümüzdeki günlerde görüşerek, konuşarak, biz son dakikaya kadar Taksim’in açılacağı umuduyla, 1 Mayıs gününü kutlamaktan yana olduğumuzu ilettik." dedi.

Kararın kesin olup olmadığıyla ilgili soruya Beko şu cevabı verdi: "Sayın vali, Taksim’de bu yıl kutlamanın yapılmamasıyla ilgili bir takım gerekçeleri ifade etmeye çalıştı. Geçen yıl bir inşaat bahanesi vardı. Bu sene bir gerekçe yok. Önümüzde zaman ve süre olduğundan dolayı, bu tür görüşmelerde kapıların ilk görüşmede kapanması doğru olmaz. 1 Mayıs günü, başta Taksim olmak üzere Türkiye’nin tüm alanlarında birlik, dayanışma, mücadele gününde, hiç kimsenin burnu kanamadan kutlama yapabileceğimizi, buradan 4 konfederasyon olarak bir kez daha ifade etmek istiyorum. Burada barışçıl anlayışımızı ortaya koymak istiyoruz. Biz, ülkemizin çok zor koşullarda, başta Ortadoğu olmak üzere, bu topraklarda binlerce insanımızı kaybettik. Bu topraklar yeteri kadar artık kana doydu. Barışa ihtiyaç var, kardeşliğe ihtiyaç var, birliğe ihtiyaç var. Biz de barışa, kardeşliğe, birliğe, dostluğa katkı koymak istiyoruz. Son dakikaya kadar düşüncelerimizi, başta İstanbul Valisi, İçişleri Bakanı, Başbakan’la paylaşmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

VALİ MUTLU: TAKSİM TALEBİNE CEVAP OLUMLU OLMAYACAKTIR

Sendika temsilcilerinin açıklamaları sonrası valilikten ayrılmalarının ardından İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Emniyet Müdürü Selami Altınok ile birlikte kameraların karşısına geçti. Valiliğe 1 Mayıs ile ilgili komite tarafından yapılmış resmi bir başvuru olmadığı için resmi bir cevap vermediklerini dile getiren Vali Mutlu, şöyle konuştu: "Artık İstanbul’da yeni bir dönemin başlatılmış olduğunu ve sosyal hayatın, kamu düzeninin daha iyi yürütülmesi için Avrupa Yakası’nda Yenikapı ve Anadolu Yakası’nda Maltepe’deki miting alanlarının bu tür talepler için emirlerinde olduğunu söyledim. Geçen yıl Kazlıçeşme için yaptığımız öneriyi Yenikapı için teklif ettik. Ve kentin daha tertipli, daha düzenli olacağını vurguladık. Bundan sonra artık şehrimizde yeni bir yaklaşımı benimsediğimizi, ama bunun hiçbir zaman işçilerimizin karşısında olmadığını samimi şekilde paylaştık. Yenikapı’daki kutlamayla ilgili işçi kardeşlerimizin Büyükşehir Belediyesi’nin kamu araçlarıyla taşınması konusunda da destek vereceğimizi ilettik. Ancak bu konuyla ilgili düzenlemeyi yapmak isteyen komitenin Taksim konusunda bir ısrarı olduğunu biliyoruz. Kendilerine, Taksim’in işçilerimize kapalı olmadığını, İstanbul’un uygun meydanlarının emirlerinde olduğunu, Taksim’de ise 2 seremoninin yapılabileceğini söyledik." şeklinde konuştu.

"Müracaatlarında Yenikapı dışında herhangi bir talep, yani Taksim gibi bir talep olursa vereceğim cevap, şuanda bir kez daha ifade ediyorum olumlu olmayacaktır." diyen Vali Mutlu, Gezi Parkı'nda yaşanan hadiselerin tekrar 1 Mayıs'ta tekerrür edebileceği kaygısı sebebiyle izin verilmediği yönündeki düşüncelerin doğru olmayacağının altını çizdi. 

Vali Mutlu, "Biz emekçi kardeşlerimizle asla ve asla böyle bir meseleden dolayı karşı karşıya gelmek istemeyiz. Ama devletin güvenlik güçlerine karşı çıkacak her türlü yapıyla mücadele etmek de bizim görevimizdir." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×