Uzman psikologdan kaçırılmaya karşı çocukları uyarma yöntemleri

Uzman psikolog Ahmet Kurt, son günlerde çocuk kaçırma olaylarında artış yaşandığını belirterek, ailelerin, çocuklarına; kaçırılmaya karşı net, kısa ve emir kipi cümlelerle sürekli telkinde bulunması gerektiğini söyledi. Son yıllarda...

Uzman psikologdan kaçırılmaya karşı çocukları uyarma yöntemleri
30 Nisan 2014 Çarşamba 15:08

Uzman psikolog Ahmet Kurt, son günlerde çocuk kaçırma olaylarında artış yaşandığını belirterek, ailelerin, çocuklarına; kaçırılmaya karşı net, kısa ve emir kipi cümlelerle sürekli telkinde bulunması gerektiğini söyledi.

Son yıllarda çocuk kaçırmanın endişe verici boyutlara ulaştığını vurgulayan Kurt, ailelerin çok dikkatli olması gerektiğini belirtti. Anne babanın okulda, sokakta, her zaman ve her yerde çocuğun yanında bulunmasının mümkün olmadığını dile getiren Kurt, sık yapılan telkinlerin bu sebeple önemli olduğunun altını çizdi. Kurt, çocuklara evden çıkarken, okula giderken sık sık ‘Yabancılarla konuşma, tanımadığın biri sana yaklaşmaya çalışıyorsa oradan hemen uzaklaş', 'Tanımadığın hiç kimsenin bir yere gitme teklifini kabul etme', 'Biri sana ısrarla yaklaşmaya, konuşmaya, dokunmaya çalışıyorsa 'imdat' diye bağır', 'Kimseden bir şey alıp yeme', 'Kimsenin olmadığı yerlerde dolaşma', ‘Seni annene babana götüreceğiz, şurada bekliyorlar sözünde kesinlikle inanma’ gibi telkinlerde bulunmakta büyük fayda olduğunu vurguladı.

"RAHAT İLETİŞİM KURAN ÇOCUKLAR DAHA KOLAY KAÇIRILIYOR"

Sosyal yönü güçlü, çok rahat iletişim kurabilen, insanlarla kısa sürede arkadaş olmayı beceren çocukların daha kolay kaçırıldığını dile getiren Kurt, bunun nedenini ise şöyle açıkladı: "Sosyal yönü güçlü çocuk çok rahat bir şekilde tanıdığı ya da tanımadığı kişilerle sokak, okul, park gibi yerlerde çekinmeden iletişim kurabiliyor. Dışarıdan gören insanlar çocuğu bir yakınıyla konuşuyor gibi algılıyor, şüphelenmiyor. Çocuk istismarcıları gözüne kestirdikleri çocukları belli bir süre izliyor, sonra yanına gidip laf atarak yaklaşıyor. Rahat bir şekilde, çekinmeden karşılık veren çocuklar daha kolay kaçırılıyor. Bu sebeple sürekli yapılan telkin önemli. Yabancıyla konuşurken tedirgin olan, ağlayan, bağıran, mızmızlanan çocuk tipi ise genelde tercih edilmiyor.”

"SORUNLU AKRABALARINIZLA MESAFELİ OLUN"

Psikolog Kurt, çocuklara bazen akrabalardan da kötülük gelebildiğini, bu sebeple sorunlu, suça bulaşmış, genel ahlak kurallarına uymayan, örf ve adetleri hiçe sayan, psikolojisi bozuk akrabalarla mesafeli durulmasında fayda olduğunu vurguladı.

Anne-baba ve çocuk arasında sevgi ve güven bağının çok önemli olduğunu anlatan Kurt, ailenin çocuğa bu sevgi ve güveni vermesi, onun her zaman arkasında olduğunu hissettirmesi gerektiğini söyledi. Kurt, “Çocuk ‘Şunu söylersem annem babam bana kızar, ceza verir’ diye korkmaması gerekiyor. Çocuk her türlü sorununu ailesiyle çekinmeden paylaşabilmeli. Bu sebeple çocuklara sevgiyle yaklaşmalı. Sevgiyle yaklaşılan çocuklarda çekinmeden gelip anne ve babasına her şeyi anlatabilir. Bu durum belki çocuk için birçok tehlikenin erken fark edilmesini sağlayacaktır.” diye konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×