Uzaklaştırma alan öğrenci: Cezamın vize haftasına denk gelmesi manidar

Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde Vanlı depremzedeler için stant açan bir grup öğrenci ile ülkücü grup arasında 24 Aralık’ta çıkan gerginlik sonrası 2 öğrenciye kınama 1 öğrenciye de 2 hafta uzaklaştırma cezası verilmişti.

Uzaklaştırma alan öğrenci: Cezamın vize haftasına denk gelmesi manidar
09 Nisan 2014 Çarşamba 19:03

Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde Vanlı depremzedeler için stant açan bir grup öğrenci ile ülkücü grup arasında 24 Aralık’ta çıkan gerginlik sonrası 2 öğrenciye kınama 1 öğrenciye de 2 hafta uzaklaştırma cezası verilmişti. Sınav döneminde uzaklaştırma cezası verilen Elif Aydoğmuş, "Mezun olmamam için verilmiş bir karardır. Cezamın vize haftasına denk gelmesi manidar." dedi.

"Van üşüyor sessiz kalma" adlı yardım standının açılması sonrası sağ ve sol görüşlü öğrenciler arasında 24 Aralık’ta gerginlik yaşanmıştı. 6-7 öğrencinin yaralandığı olaylar 2 gün sürmüş ve polisin aldığı önlemlerle daha büyük bir gerginliğin önüne geçilmişti. Rektörlük tarafından açılan soruşturmalar sonucu 3 iletişim fakültesi öğrencisine uzaklaştırma ve kınama cezası verilmişti. Saldırıya uğradıklarını öne süren öğrenciler verilen cezaların sınav dönemlerine getirilmesine dikkat çekti. Uzaklaştırma cezası alan Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencisi Elif Aydoğmuş, kendisine verilen cezayı fakülteye giderken kapı girişinde bekleyen güvenlik görevlilerinden öğrendiğini ve kampüs içine alınmadığını dile getirdi. Aydoğmuş, "Son sınıf öğrencisiyim, bu yıl mezun oluyorum; ama rektörlüğün verdiği bu karar ile mezun olamıyorum. Bilinçli bir şekilde benim sınav dönemlerime denk getirdiler cezayı. Verilen bu kararla ikinci defa mağdur oldum." diye konuştu.

Kendilerine yönelik gerçekleştirilen saldırıyı hatırlatan Aydoğmuş, saldırının, polislerin korumalığında gerçekleştiğine dikkat çekerek, "Van'daki depremzedeler için açtığımız yardım standında, iki gün boyunca polislerin eskortluğunda ülkücü grupların saldırılarına ve hakaretlerine maruz kaldık. Ne rektörlük ne de emniyet buna karşı bir önlem almadı. Yüzlerce sivil kişi fakültemize doğru yürüdü kantine inip çıkıp hakaret edip saldırılarda bulundular. Bu kararı mahkemeye taşıyacağım." diye konuştu.

Daha sonra İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Yavuz araya girerek olası bir gerginliği önlendi ve öğrencinin bir defalığına içeri girmesini sağladı. CİHAN

Uzaklaştırma alan öğrenci: Cezamın vize haftasına denk gelmesi manidar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×