Urla Belediye Başkanı Uyar: Oturduğum koltuk bile icralık

İzmir'in Urla ilçesinde belediye başkanı seçilen Sibel Uyar, üç dönem görev yapan Selçuk Karaosmanoğlu'ndan devraldığı belediyede makam koltuğunun bile icralık olduğunu söyledi.

Urla Belediye Başkanı Uyar: Oturduğum koltuk bile icralık
16 Nisan 2014 Çarşamba 12:53

İzmir'in Urla ilçesinde belediye başkanı seçilen Sibel Uyar, üç dönem görev yapan Selçuk Karaosmanoğlu'ndan devraldığı belediyede makam koltuğunun bile icralık olduğunu söyledi. Belediye makam aracında 14 icra olduğunu ileri süren Uyar, “Seçimden önceki iki ayda 300 kişiye nakdi yardım yapılmış. Roman vatandaşlar için alınan ancak kullanılamayan konteynerlere 462 bin lira borçlanıldı. Seçimden bir gün önce, cumartesi günü bile belediyeye personel alınmış. Doktor odasında dört kişi oturuyor. Yer yok, sedyeyi kullanıyorlar.” dedi.

Eski Başkan Karaosmanoğlu, CHP'den gösterilmeyince DSP'den aday olmuş ancak seçimi, CHP'li rakibi Sibel Uyar'a kazanmıştı. Daha önce CHP'den meclis üyesi olan Uyar, mazbatasını alıp göreve başladığında icra şoku yaşadığını aktardı: "İcralarla uğraşıyorum, çok ciddi sıkıntı var. Belediyeye iş yapan firmalar paralarını istiyor. Bugüne kadar değil borçlarını alabilmek, muhatap bulamamışlar. Belediyenin borçlarını, bağımsız bir denetim firması inceliyor. Henüz net bir tablo önümüzde değil." Başkan Uyar, belediyenin restoranına habersiz olarak gittiğini anlatarak, "Sabah URİT tesislerine gittim. Gece bekçisi vardı. Mutfağa, soğukhavaya girdim. Hiçbir şeyin elle tutulur yanı yok. Kasaya baktım, kasa açık, içinde para var. Bir gece önceki hesap alınmamış, Z raporu alınmamış. Daha sonra sorumlusu geldi, alınan balıkların faturasını istedim, 'Yok.' dediler. Kahvaltı istedim, ustası yok ki kahvaltı hazırlasın." şeklinde konuştu.

URİT'İN MÜDÜRÜNÜ İŞTEN ÇIKARDI

Belediyeye ait URİT Ltd.Şti'nin müdürünü işten çıkardığını ifade eden Başkan Sibel Uyar, "URİT Müdürü, Bostanlı'da oturuyor. Sabah belediyenin arabası gidiyor, evinden alıyor. Belediyeye girmiyor, Gülbahçe'deki spor salonuna gidiyor. Bir şoför, bir koruma eşliğinde. Öğleden sonra nasip olursa, Allah izin verirse URİT'e geliyor. Akşamüstü saat 17.00'de yine belediyeye ait arabayla evine gidiyor. Çıkışını verdim, sebepsiz yere işten çıkardığım gerekçesiyle dava açmış." dedi. Uyar, turizm ofisinde çalışan kızların İngilizce bilmediğini, halkla ilişkiler biriminde görev alanların belediye çalışmalarından haberdar olmadığını da söyleyerek, "Seçimden bir gün önce, cumartesi günü işe alım olmuş. Adama, 'Sen burada çalışmıyorsun, senin kaydın yok.' diyorum, 'Hayır, ben işe girdim.' diyor. Hâlâ insan kaynaklarından, belediyede kaç kişi çalıştığına dair net sayı alamadım. En son yoklama yapacağım. Kıyafet talimatnamesi yayınladım. Terlikle, transparanla gelen vardı. Ben kimsenin emeğinde değilim. İşten çıkarınca da 'emek düşmanı' ilan ediyorlar. Ben liyakatla işe almak istiyorum. Adama göre iş değil, işe göre adam almak istiyorum." diye konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×