Umre adaylarını bilgilendirme seminerleri düzenlendi

Diyanet İşleri Başkanlığı Umre organizasyonu ile kutsal topraklara gidecek olan umre adaylarını bilgilendirmek amacıyla Nevşehir İl Müftülüğü tarafından seminerler düzenleniyor.

Umre adaylarını bilgilendirme seminerleri düzenlendi
07 Ocak 2014 Salı 18:03

Diyanet İşleri Başkanlığı Umre organizasyonu ile kutsal topraklara gidecek olan umre adaylarını bilgilendirmek amacıyla Nevşehir İl Müftülüğü tarafından seminerler düzenleniyor. Umre turları ekonomik 3. ve 4. tur, normal 2. ve 3. tur, otel 3. tip 2. ve 3. tur ve öğretmen ve öğrenci turları olarak yapılıyor.
Merkez Fatma Hatun Camii'nde düzenlenen seminerlerde İl Müftüsü Yakup Öztürk, Müftü Yardımcıları A. Celalettin Altunkaya, Nazım Haksever ve Yaşar Bolat tarafından bilgiler veriliyor. Yaklaşık 170 umrecinin izlediği seminerde ve umrede görevli din görevlileri de hazır bulundu.
İl Müftüsü Yakup Öztürk, “Umrenin fazileti ile Mescidi Haram ve Mescidi Nebi” hakkında bilgiler verdi.
Bu yola çıkmak için ruhunuz, aklınız, imanınız ve bedeniniz ile birlikte karar veriniz diyen Müftü Öztürk: “Umre çeşitli zorluklarla ve sıkıntılarla yerine getirilen bir ibadettir. Bu yönüyle nefis terbiyesi açısından da önemlidir. Bu yüzden Yüce Allah, bir haksızlık yapılması sebebiyle bile olsa kutsal topraklarda münakaşayı, kavgayı yasaklamış her zaman olgunca davranmayı tavsiye etmiştir” dedi.
Müftü Yakup Öztürk: “Tavaf, sa’y ve diğer ibadetlerde kalabalıktan ve insanlara eziyet vermekten kaçınmalısınız. Amelleri bozacak veya sevabını azaltacak herhangi bir duruma fırsat vermemek için umre ibadetinin nasıl yapılacağını öğrenmeye çalışınız. Yolculuk hakkında mutlaka bir şeyler okuyarak, dinleyerek gittiğiniz yer ve yapacağınız işlemler hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalısınız” dedi.
Kutsal topraklarda duanın önemine değinen Öztürk: “Dua ibadetin özüdür. Orada yapılan dualar kabul olur, red olunmaz. Dualar Arapça ya da Türkçe yapılabilir. Önemli olan dua ederken ne istediğinin farkında olmandır. Allah kalbinizden geçenleri dahi bilir ve ona göre karşılığını verir. Çünkü O âlimdir, hâbirdir ve karşılığını vermeye de kâdirdir. Bu nedenle bol bol dua edin bizi de unutmayın” dedi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×