UMKE, yayladaki 7 aylık hamile kadını 15 kilometre sedyeyle taşıdı

Van'ın Çatak ilçesinin Narlı köyüne 15 kilometre uzaklıktaki Körüklü Yaylası'nda sancıları tutan 7 aylık hamile 41 yaşındaki Nedime Aşka'nın yardımına Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) yetişti. Ekip, köylülerin yardımıyla Aşka'yı...

UMKE, yayladaki 7 aylık hamile kadını 15 kilometre sedyeyle taşıdı
23 Mayıs 2014 Cuma 14:58

Van'ın Çatak ilçesinin Narlı köyüne 15 kilometre uzaklıktaki Körüklü Yaylası'nda sancıları tutan 7 aylık hamile 41 yaşındaki Nedime Aşka'nın yardımına Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) yetişti. Ekip, köylülerin yardımıyla Aşka'yı sedye üzerinde 4 saat yürüyerek ambulansa taşıdı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaşı Tıp Merkezi'nde tedavi altına alınan Aşka'nın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Van'ın Çatak ilçe merkezine 50 kilometre uzaklıkta bulunan Narlı köyünde yaşayan ve bir süre önce ailesi ile birlikte Körüklü Yaylası'na çıkan 6 çocuk annesi ve 7 aylık hamile olan Nedime Aşka'nın aniden sancıları tuttu. Bunun üzerine yakınları 112 Acil Servis ekiplerine haber vererek yardım istedi. Ambulansla yola çıkan sağlık ekipleri, yol olmayınca köy yakınlarında beklerken, 8 kişilik UMKE ekibi ise yürüyerek yaylaya gitmek üzere yola çıktı.

UMKE ekibi, köylüler tarafından taşınan Aşka'yı yayla yakınlarında karşıladı. Aşka'nın ilk müdahalesi de burada yapıldı. Ardından da sedye bırakılarak ambulansın olduğu bölgeye getirildi. Aşka, daha sonra da Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi'ne kaldırıldı. 7'nci çocuğuna hamile olan eşinin tedavisinin sürdüğünü belirten Tacdin Aşka, yardımlarına koşan ekibe teşekkür etti.

Aşka, "Allah devletimizden razı olsun. Helikopterin bile inemeyeceği yere sağlıkçılar yürüyerek 15 kilometre yol geldi. Yol olmadığı için hastamıza ilk müdahale burada yapıldı. 112 ambulansının bulunduğu yere kadar taşıdılar ve hastaneye ulaştırdılar." diye konuştu. CİHAN

UMKE, yayladaki 7 aylık hamile kadını 15 kilometre sedyeyle taşıdı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×