Uluborlu'da meyve ağaçlarının ilaçlanması yasaklandı

Isparta'nın Uluborlu ilçesinde meyve ağaçlarının çiçeklenmesiyle birlikte, sabah 08.

Uluborlu'da meyve ağaçlarının ilaçlanması yasaklandı
15 Nisan 2014 Salı 16:53

Isparta'nın Uluborlu ilçesinde meyve ağaçlarının çiçeklenmesiyle birlikte, sabah 08.00 ile akşam 18.00 saatleri arasında ilaçlama yasağı getirildi.

Türkiye'de kirazın başkenti olarak bilinen Uluborlu'da, kiraz ve diğer elma, vişne, kayısı gibi meyve ağaçları çiçeklenme dönemine girdi. Uluborlulu üreticiler, ürünlerini her türlü haşerelere karşı korumak için ilaçlama çalışmalarına başladı. Ancak ilaçlama işlemleri sırasında çiçek üzerinde dölleme çalışması yapan arılar, ürünlere yapılan zehirli ilaçlamalar sonucu ölmekte. Yetkililer, bu ölümleri engellemek için belirli yasaklar getirdi. Buna göre, ürünlerine ilaç atacak çiftçiler sabah 08.00 ile akşam 18.00 saatleri arasında ilaçlama işlemi yapamayacak. İlaçlama işlemi yapacak üreticilerin sabah erken saatlerde veya akşam geç saatlerden itibaren çalışmalarını yapmalarını isteyen yetkililer, yasağın, meyve ağaçlarında çiçeklenme dönemi bitene kadar devam edeceğini belirtti.

Öte yandan, yasağa hem meyve üreticilerinden hem arıcılık yapanlardan destek geldi. Yasak sonucu artık arıların ölmediğini belirten arıcılar, uygulama devam ettiği sürece ilçede rahatça arıcılık faaliyetlerini yapabileceklerini ifade etti. CİHAN

Uluborlu'da meyve ağaçlarının ilaçlanması yasaklandı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×