Üç bakan çocuğu dahil 49 kişinin tutuklanması istendi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında üç bakanın oğlu ve iş adamı Reza Zarrab’ın da bulunduğu 49 kişi, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Üç bakan çocuğu dahil 49 kişinin tutuklanması istendi
20 Aralık 2013 Cuma 21:08

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında üç bakanın oğlu ve iş adamı Reza Zarrab’ın da bulunduğu 49 kişi, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. İş adamı Ali Ağaoğlu ise serbest bırakıldı. Toplam 4 savcının katıldığı sorgulamalarda kararlar oy birliği ile alındı.

Soruşturma kapsamında, bugün adliyeye Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, iş adamları Reza Zarrab ve Ali Ağaoğlu, Halkbankası Genel Müdürü Süleyman Aslan ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de bulunduğu 71 şüpheli getirildi.

Üç ayrı dosyada üç grup halinde ifadeleri alınan şüphelilerden 49’u, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Tutuklanması istenenler arasında üç bakanın oğlu, iş adamı Reza Zarrab, Halkbankası Genel Müdürü Süleyman Aslan ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de bulunuyor.

Şüpheliler, “Örgüt kurmak ve yönetmek, örgüt üyesi olmak, nüfuzu kötüye kullanmak, imar kirliliği, resmi belgede sahtecilik, rüşvet” gibi suçlamalarla sevk edildi. Kararların, savcıların oybirliği ile alındığı öğrenildi.

Savcılık sorgusunun ardından 22 kişi ise serbest bırakıldı. Bunlardan Ali Ağaoğlu’nun da aralarında bulunduğu 4 şüpheli hakkında adli kontrol uygulanması istendi. Soruşturma kapsamında dün de 10 şüpheli adliyeye getirilmiş 8’i tutuklanmış, 2’si ise serbest kalmıştı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×