Türkiye’de beş yılda 14 bin 412 çocuk kayboldu

Türkiye’de son beş yıl içerisinde jandarma bölgesinde 14 bin 412 çocuğun kaybolduğu bildirildi.

Türkiye’de beş yılda 14 bin 412 çocuk kayboldu
21 Nisan 2014 Pazartesi 12:28

Türkiye’de son beş yıl içerisinde jandarma bölgesinde 14 bin 412 çocuğun kaybolduğu bildirildi. Halen 834 çocuktan tüm aramalara rağmen herhangi bir haber alınamıyor.

Jandarma Genel Komutanlığı, ‘‘O’nları kaybetmeyelim’’ sloganıyla kayıp çocuklara yönelik bir çalıştaya imza attı. İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın da katıldığı Kayıp Çocuklar Çalıştay’ında konuşan Jandarma Genel Komutanı Org. Servet Yörük, Türkiye’nin önemli bir sorunu haline gelen kayıp çocuklar konusunda kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla bir araya geldiklerini ifade etti. Org. Yörük, ‘‘Türkiye’de ve dünyada her yıl binlerce çocuk organ nakli, çocuk işçiliği, silahlı çatışma ve terörizme varan nedenlerle kaçırılmaktadır. Ülkemizde son beş yılda sadece jandarma bölgesinde her yıl ortalama 7 çocuk kaybolurken, ancak altısı bulunabilmektedir.’’ şeklinde konuştu.

Resmi verilere göre Türkiye’de son beş yıl içerisinde jandarma bölgesinde 14 bin 412 çocuk kayboldu. Kaybolan ya da kaçırılan 834 çocuk ise halen aranıyor.

KAYBOLDAN ÇOCUKLARIN YÜZDE 97’Sİ BULUNDU

İçişleri Bakanı Afkan Ala ise yaptığı konuşmada kaybolan ya da kaçırılan çocuklardan yüzde 97’sinin bulunarak ailelerine yeniden teslim edildiğini söyledi. Çocuklar için aile ortamının sağladığı sevgi ve güvenin öneminden söz eden Ala, tek bir çocuk dahi söz konusu olduğunda istatistiğin anlamını yitirdiğine dikkat çekti. Bakan Ala, kaybolan ya da kaçırılan çocuk sorunu konusunda İçişleri ve Aile Bakanlıkları ile kolluk güçlerinin elbirliği içinde hareket etmesi gerektiğini vurguladı. CİHAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×