TÜBİTAK’tan Çağlayan'a iki birincilik

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (Tübitak) tarafından 45'incisi düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Malatya Bölge Yarışması'nda ‘Araba Park Edilmesinin Zorlaştırılması (!) ve Fiş Fırlatma Oyunları’ projesi ile matematik.

TÜBİTAK’tan Çağlayan'a iki birincilik
25 Mart 2014 Salı 12:33

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (Tübitak) tarafından 45'incisi düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Malatya Bölge Yarışması'nda ‘Araba Park Edilmesinin Zorlaştırılması (!) ve Fiş Fırlatma Oyunları’ projesi ile matematik dalında Özel Çağlayan Murat Liseleri birinci olurken biyoloji dalında ‘Akrepten Antiradyoaktif İzolasyon Maddesi Üretilmesi’ projesi ile Özel Çağlayan Tevhide Hatun Anadolu ve Fen Lisesi birinci oldu.

Tübitak 45’inci Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Malatya Bölge Yarışması’na 8 ilden 568 proje başvuruda bulundu. Yarışmaya Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Mardin, Şanlıurfa ve Tunceli'den toplam 100 proje katıldı. İki gün açık kalan sergide dereceye giren projeler de belirlendi. Yarışmada Özel Çağlayan Murat Fen Lisesi Araba Park Edilmesinin Zorlaştırılması (!) ve Fiş Fırlatma Oyunları’ projesi ile matematik alanında, Özel Çağlayan Tevhide Hatun Fen Lisesi ‘Akrepten Antiradyoaktif İzolasyon Maddesi Üretilmesi’ projesi ile Biyoloji alanında bölge birinciliğini elde etti.
Okul öğrencileri tarafından hazırlanan “Araba Park Edilmesinin Zorlaştırılması (!) ve Fiş Fırlatma Oyunları” adlı proje 90 proje arasından “Akrepten Antiradyoaktif İzolasyon Maddesi Üretilmesi” adlı projede 79 proje arasından en başarılı çalışmalar olarak seçildiler.

Proje danışman öğretmeni Mehmet Uçar ve Tuba Karaman, öğrencilerin bu proje çalışmaları için yoğun çaba harcadıklarını belirtti. Projede her türlü ayrıntıyı en ince detayına kadar ortaya koymaya çalıştıklarını söyleyen Uçar, özverili bir çalışma sonucu oluşturulan projelerinin iki birincilik almasının mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Uçar, bölgeyi Ankara finallerinde başarıyla temsil etmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Özel Çağlayan Tevhide Hatun Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Ahmet Yaralıoğlu da Çağlayan Okulları olarak yarışmaya 54 proje ile başvurduklarını söyledi. 54 projeden 12 projenin bölge proje sergisine katılmaya hak kazandığını anımsatan Yaralıoğlu, yarışmada iki proje ile bölge birincisi olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Özel Çağlayan Murat Anadolu ve Fen Lisesi Okul Müdürü Ahmet Arslan ise şu ifadelere yer verdi: "Her yıl TÜBİTAK projelerine büyük önem veriyoruz. Yarışma için eğitim sezonunun ilk gününden itibaren bu konuya yoğunlaşıyoruz. Öğretmenlerimiz öğrencilerimizi proje hazırlamaya teşvik ediyor. Çalışmalarında da destek oluyor. Bunun sonucu olarak onlarca proje ortaya çıkıyor. Hazırlanan projeler her yıl önemli dereceler elde ediyor. 2013 yılında Ankara’da iki projemiz Türkiye finallerinde bölge adına yarıştı ve dereceye girerek başarılı olmuşlardır. Bu yılda matematik ve biyoloji alanlarında iki projemiz Türkiye finalisti oldu. Emeği geçen öğrenci ve öğretmenleri tebrik ediyorum. 5- 9 Mayıs tarihleri arasında Ankara da düzenlenecek olan finallerde Şanlıurfa için Türkiye ile yarışacak olan öğrencilerimize başarılar diliyorum."
CİHAN

TÜBİTAK’tan Çağlayan'a iki birincilik


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×