TSK'dan atılan öğrenciler 'Vatan için daima göreve hazırız'

"Türk Silahlı Kuvvetlerinden Atılan ve Ayrılan Öğrenciler Platformu" üyeleri, haklarının iade edilmesi için İstiklal Caddesi’nde protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.

TSK'dan atılan öğrenciler 'Vatan için daima göreve hazırız'
06 Ağustos 2016 Cumartesi 21:44

"Türk Silahlı Kuvvetlerinden Atılan ve Ayrılan Öğrenciler Platformu" üyeleri, haklarının iade edilmesi için İstiklal Caddesi’nde protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.

Taksim Tünel'de toplanan ve 2006–2013 yılları arasında harp okullarından, askeri liselerden ve astsubay okullarından çeşitli sebeplerle atılan platform üyeleri, haklarının iade için İstiklal Caddesi’nde, “Vatan için daima göreve hazırız” yazılı pankart açarak, Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. "Gündoğdu Marşı" söyleyerek yürüyen üyeler, İstiklal Caddesi’nde yürüyenlere de bildiri dağıttı.

Galatasaray Meydanı'nda üyeler adına basın açıklamasını okuyan Doğanay Güven, 2006 – 2013 yılları arasında FETÖ/PDY mensupları tarafından harp okullarından, askeri liselerden ve astsubay okullarından çeşitli sebeplerle atılan veya ayrılmak zorunda bırakılan 2 bin 500’e yakın öğrencinin toplandığını belirterek, "Söz konusu yıllar arasında tarafımıza sistematik baskı, fiziksel ve psikolojik işkenceler yapan subayların, bu hain darbe girişimine aktif olarak katıldıklarını gördük.

Platformumuz olarak geçmişte birçok defa, askeri okullardaki bu yapılanmaya dikkat çekmeye ve bizlere yapılan haksızlığı dile getirmeye çalıştık. Ancak söz konusu yapının yargı gibi diğer kurumlardaki uzantıları, çabalarımızı boşa çıkarmaya çalışmış ve önemsizmiş gibi algı yönetmiştir.” diye konuştu.

Kendilerine sistematik baskı uygulandığını ifade eden Güven, şunları kaydetti:

“FETÖ/PDY, gelecekte kendisine engel olabilecek kişi ve kişileri tasfiye etmiştir. Bu kişiler; lider özellikleri yüksek olan, akademik olarak başarılı olan, milli şuuru yüksek, vatansever, kişilerdir. 2006 – 2013 yılları arasında tarafımıza sistematik baskı, insanlık dışı muameleler, psikolojik ve fiziksel işkenceler yapan ve sistemin dışına atmaya çalışan subayların, bu hain girişime aktif olarak katıldıklarını müşahede ettik."

Devletten iki taleplerinin olduğunu söyleyen platform üyeleri de konuya ilişkin şunları kaydetti:

“Devletimizin bu büyük mağduriyetimize kayıtsız kalmayacağına inanıyoruz. Bu doğrultuda, devletimizden 2 talebimiz bulunmaktadır. Üniformalı hainlerin yargılanması ve TSK içindeki FETÖ/PDY mensuplarının tasfiyesi, iade-i itibarımızın sağlanması, iade-i itibar kapsamında, detayları ve gerekçeleri kanun teklifimizde yer almak üzere, mağdur öğrencilerin öğrenim borçlarının (tazminat) silinmesi ve yapılan ödemelerin iadesini, TSK mensubu emsallerinin, nasbından bugüne dek aldıkları aylık tutarları toplamının tazminat olarak ödenmesini, emsal rütbe, kıdem ve sınıflarına göre emekli kartı verilmesi ve TSK mensuplarına tanınan sosyal hakların sağlanmasını, sağlık sebebiyle ayrılmak zorunda kalanlara malulen emeklilik hakkı verilmesini, talep etmeleri halinde kamu kurum ve kuruluşlarında öğrenimlerine uygun kadrolarda istihdamı için kadro ihdas edilmesini, TSK’nde göreve dönmek isteyen kişiler için imkan sağlanmasını talep ediyoruz."

Platform üyeleri açıklamanın ardından dağıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×