Trabzon’un biyolojik çeşitlilik envanteri çıkartılıyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından “Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi” kapsamında Trabzon’un ekosistemi içerisindeki orman, tarım alanı, akarsu ve göllerindeki tüm biyolojik çeşitliliğinin envanteri.

Trabzon’un biyolojik çeşitlilik envanteri çıkartılıyor
19 Nisan 2014 Cumartesi 14:08

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından “Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi” kapsamında Trabzon’un ekosistemi içerisindeki orman, tarım alanı, akarsu ve göllerindeki tüm biyolojik çeşitliliğinin envanterinin çıkarılması ve kayıt altına alınması için çalışma başlatıldı. Projesi ile üniversitelerden ve Milli Parklar Müdürlüğü’nün uzmanları tarafından il sınırları içerisindeki her türlü arazi ve sulak alanlarda bölgeye has bazı bitki ve hayvan türleri için önemli olan bölgeler tespit edilerek yaşam alanları da belirleniyor.

Trabzon’un biyolojik çeşitliliğinin Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veri Tabanı aracılığıyla sorgulanabileceğini belirten Vali Abdil Celil Öz, “Bu proje ile ilimizin biyolojik çeşitliliğin etkin korunması, sürdürülebilir kullanımı ve dinamik izlenmesi sağlanacaktır. Ayrıca Trabzon’un biyolojik çeşitlilik verileri bir veri tabanı aracılığıyla tablo, grafik ve harita bazında sorgulanmasını, doğa koruma, doğal kaynak yönetimi ve arazi kullanım planlarının yapılması sonrasında yatırım projelerimizin yönlendirilmesine ve seçeneklerin oluşturulmasına katkı sağlayacaktır.” dedi. CİHAN

Trabzon’un biyolojik çeşitlilik envanteri çıkartılıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×