Topbaş iddialara yanıt verdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bağlı bulunduğu şirketleri hakkında iddialara yanıt vermek üzere Saraçhane’de bulunan Başkanlık Sarayı’nda kameralarının önüne geçti.

Topbaş iddialara yanıt verdi
30 Aralık 2013 Pazartesi 16:56

Etiler Polis Koleji arazisi ve Mecidiyeköy – Mahmutbey metro ihalesine ilişkin açıklamalarının yanı sıra basın mensuplarının gündeme ilişkin diğer sorularını da yanıtlandırdı.

TOPBAŞ ETİLER POLİS KOLEJİ ARAZİSİNİN TAPULARINI GÖSTERDİ 

Basına sızan iddiaların kaynağının ne olduğunu bilmediğini ifade eden İBB Başkanı Topbaş, Etiler’deki Polis Koleji hakkında şöyle konuştu: “Kamu mülkiyetine ait olan bu alanla ilgili yapılan bir çalışmadan bahsedilmektedir. Özellikle Büyükşehir Belediyemiz sadece bu bakanlık değil birçok kamu kurum ve kuruluşlarıyla paralel benzeri takas protokolleri adı altında çalışmalara girmekteyiz. Etiler Polis Koleji’nin bulunduğu alan artık kent merkezinde kıymetli bir arazi haline geldiği için İç İşleri bakanlığı tarafından talep üzere aramızda yaptığımız bir protokol çerçevesinde değerlemeleri ki arazi değerlemesinin Maliye Bakanlığı tarafından ortaya konduğu bir protokolle anlaşma yapıldı. Bu anlaşma çerçevesinde Emniyet teşkilatımızın başta lojman olmak üzere bazı ihtiyaçlarını karşılamak adına bir çalışma bizden istendi. Çatalca’daki Polis Koleji’nden Yüksekova’daki lojmanlara kadar Türkiye’deki birçok yerinde ihtiyaçları gidermek adına protokol yaptık. Bu protokol çerçevesinde mülkiyeti belediyemize geçti. Birinci etap olmak üzere KİPTAŞ’ın üretmiş olduğu Adalet Bakanlığımızın da lojman ihtiyacını karşılamaya çalıştığımız kurum olarak orada mevcut olan konutlardan vermek üzere ön anlaşma yapıldı. Bu araziyle ilgili birileri kendi aralarında bir takım konuşmalar yapmış olabilir ama bizim Büyükşehir Belediyesi olarak henüz bir tasarrufumuz yok. Yani belediye olarak nasıl bir ihaleye çıkacağımız veya KİPTAŞ üzerinden mi değerlendireceğimiz hakkında henüz bir tasarrufumuz yok. Kamu kuruluş olarak biz zaten bunu ihaleyle yapmak zorundayız. Açık ve şeffaf bir ihale ile yapmak zorundayız”. Etiler’deki arazinin tapularını kameralara gösteren Topbaş “Mülkiyeti belediyemize ait. Yani İstanbulluların. Biz bunu değerlendirirken kamu kaynaklarını nasıl hassasiyetle değerlendirdiğimiz gibi aynı şekilde kent menfaati için değerlendireceğiz. Bununla ilgili adımlar atılmadı. Her şey konuşulabilir ama sonuçta karar verici olarak belediyemiz ve belediyemizin encümeni meclisimiz var. Bunun dışında bizim bireysel adım atmamız da mümkün değil” dedi.

"SUÇÜSTÜ YAPILMASI LAZIMDI" 

Günde 700 bin yolcu kapasitesine sahip olacağı belirtilen Mecidiyeköy-Mahmutbey İhalesine fesat karıştırıldığı iddiası ile ilgili olarak ise Topbaş, “16 İstasyonlu hattın ihalesine çıktık. Tamamı öz kaynak. Bunu gururla ifade ediyorum. 850 milyon civarında. Süreçler tamamlandı. Sözleşmeyi de geçen günlerde basınımızın önünde imzaladık. Bununla ilgili bazı söylentiler. Tabi ki bir hukuk devletinde yaşıyoruz. Bu iddialar varsa zaten gereği yapılmalıydı, suçüstü yapılması lazımdı. Şunu burada özellikle ifade etmek istiyorum ki acaba bizim 400 kilometre hedeflerimizi engelleme çalışmaları mı var?” şeklinde konuştu.

‘SAVCININ TALEBİ’ KONUSUNDA BİLGİM YOK 

Başbakan Erdoğan’ın Manisa’da yaptığı konuşma sırasında, Yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan Fatih Belediye Başkanı’nın savcının talebini yerine getirmemesi üzerine bu adımı attığını iddiası üzerine Topbaş “Onu bilmemem, çok detaylı bilgim yok. İlçe belediyesinde cereyan eden bir konudan bahsediyorsunuz. Bunun bizimle ilgisi yok” şeklinde yanıt verdi.

ETİLER POLİS OKULU İÇİN NASIL İHALEYE ÇIKACAĞIMIZI İLAN ETMEDİK

Topbaş, Etiler Polis Okulu ile ilgili ortaya atılan iddialara ilişkin ise “Tarafsız kurumlar tarafından belirlenen bir değer üzerine 430 milyon lira gibi rakamla bir mutabakata varılmış ve buna göre bir protokol yapılmış. KİPTAŞ şirketimizden bazı konutların lojman olarak verilmesi çalışmaları yapıldı. Bir noktaya geldi ve bitme aşamasında” dedi. Polis okulu için projelerin yapıldığı iddialarına ise “Birileri projeleri çoktan yapmışsa, teklif hazırlamışsa onu biz bilemeyiz ki. Bir takım tüzel kişilikler, şirketler bazı ihalelere girmek adına önceden hazırlıklar yapabilir, teklifler hazırlayabilir, projeler çizebilir. Bu bizim dışımızdadır. Bir henüz hangi yöntemle nasıl ihaleye çıkacağımızı ilan etmedik” dedi.

‘PARALEL YAPILANMA’ İLGİLİ BAKANLIKLARIN TAKİP EDECEĞİ BİR KONU 

17 aralık Operasyonunun ardından medyada gündeme gelen ‘paralel yapılanma’ iddialarına ilişkin ise Topbaş “Paralel yapılanmalardan bahsediliyorsa, o detaylar ilgili bakanlıkların ve yetkililerin takip edeceği bir konudur” dedi.

HAK ETMEYENE HAK ETMEDİĞİ ŞEYİ VERMEYİZ"

Topbaş, işadamı Ali Ağaoğlu'nun, Bakırköy 46 projesinde yapılacak imar değişikliği için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) itirazına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan onay aldığı yönünde sorulara ilişkin ise şu şeklide yanıt verdi: “Tarihi silueti etkileyen, Üsküdar ve Harem bölgesinden aldığınız fotoğraflardaki yansımayı korumaya çalışıyoruz. Burada belirlediğimiz bazı kotlar var, bunu geçilmemesi konusunda hassasiyetimiz var. Kentsel dönüşüm konusunda bazı talepler gelmekte. Makul ölçülerde olanları ilgili birimimiz bu konuda değerlendirme yapmaktadır. Burada daha önce gelen müracaatı belirli noktada değerlendirmiştir. Ama yatırımcı çok daha farklı taleplerde bulunabilir. O talepleri gerçekleştirme yolları arayabilir. Ama bizim duruşumuz nettir. Herkese eşit duruşumuz var. Hak etmeyene hak etmediği şeyi vermeyiz”

KILIÇDAROĞLU GELDİ VE GİTTİ 

30 Mart Yerel seçimlerinde CHP’den aday olan Mustafa Sarıgül’le rekabetin sorulması üzerine Topbaş 2009 yerel seçimlerini hatırlatarak cevap verdi. Kılıçdaroğlu’yla gerçekleşen seçim yarışını hatırlatan Topbaş, “3 tane dosya gösterildi. Hep iddialar vardı ama hiç sonuçsuz kaldı. Sayın Kılıçdaroğlu geldi ve gitti. Ama Genel Başkan oldu. Burada inanıyorum ki gayet rahat, anlımız açık başımız dik, başarılarımız var, hedeflerimi, söyleyecek çok şeyimiz var. İstanbulluların vefa duygusuna inanıyorum” dedi.

HALİÇ METRO KÖPRÜSÜ ŞUBAT AYI İÇİNDE DEVREYE GİRECEK 

Öte yandan Topbaş, 19 yıldan sonra devreye girecek Haliç Metro köprüsünün test sürüşlerinin devam ettiğini, Şubat ayı içerisinde açılacağını ifade etti.

YENİYIL ‘DA TEYAKKUZ DURUMUNDAYIZ 

İstanbul’un değişik noktalarında yeniyıl kutlamalarının yapılacağını söyleyen Topbaş, “Bağdat Caddesi, Şişli, Beyoğlu’nda çalışmalar var. Taksim ve İstiklal caddesinde Beyoğlu Güzelleştirme Derneği bir çalışma yapıyor. Biz de teyakkuz durumdayız. Ekiplerimiz hazırlıklarını yaptılar” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×