Ticaret Borsası Başkanı Salaş: Hasta olmadan kuru üzüm yiyin

Nevşehir Ticaret Borsası (NTB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Salaş, "Kış aylarının koruyucu kalkanı kara üzüm her derde devadır, yanınızda mutlaka bir avuç üzüm bulunsun.

Ticaret Borsası Başkanı Salaş: Hasta olmadan kuru üzüm yiyin
11 Ocak 2014 Cumartesi 17:13

Nevşehir Ticaret Borsası (NTB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Salaş, "Kış aylarının koruyucu kalkanı kara üzüm her derde devadır, yanınızda mutlaka bir avuç üzüm bulunsun. Hasta olmadan kuru üzüm yiyin" dedi.

Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş, kış aylarında vatandaşlara sağlıklı yaşam için bol bol üzüm yemeleri tavsiyesinde bulundu. Kış aylarının doğal ilacının kara üzüm olduğunu belirten NTB Başkanı İbrahim Salaş, Nevşehir’de bol miktarda üretilen kara üzümün, kan yapıcı özelliği ile kalp krizi ve felç riskini en aza indirerek hastalıklara karşı doğal koruma sağladığını kaydetti.
Uzmanların söylemlerine göre kanser ve hipertansiyon tedavilerinde de kullanılan kara üzümün, E vitamininden 50 kat daha faydalı bir özelliğe sahip olduğunu belirterek, “Kara üzüm, içindeki antioksidan sayesinde vücudu, kendi içerisinde oluşan ya da dış çevre koşullarından kaynaklanan serbest oksijen radikallerinden ve diğer radikallerden koruyor. Hemen hemen tüm Nevşehirlilerin evinde mutlaka bulunan ve Faydaları saymakla bitmeyen kara üzüm, DNA hasarını azaltarak kanserin oluşum riskini azaltıyor” dedi.

Kara üzümün kana çok çabuk karıştığından dolayı özellikle kış aylarında gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda vücudun direncini arttıran koruyucu bir kalkan görevi gördüğünü aktaran NTB Başkanı Salaş, hasta olmadan kuru üzüm yenilmesini istedi.

İLAÇ YERİNE KARA ÜZÜM

Kara üzümün faydalarının bilim adamları tarafından da ispatlandığına dikkat çeken Başkan Salaş, “Bunun bilimsel araştırmaları da var. Bilim adamları da bunun faydalarını anlatıyor. Lütfen insanlar günde 15 habbe kara üzüm tüketsin. Nevşehir pekmezi veya üzüm ürünlerinden tüketsinler. Hem kendimizi düşünmüş olalım hem de sağlığımız yerinde olursa; bir vatandaş olarak kendimize, ailemize ve ülkemize daha verimli oluruz. Biliyorsunuz artık insanlar antibiyotik ilaçlardan belli bir süreden sonra bıkıyorlar. İlaç da kullanılsa zaten bir hafta sonra etkisini gösteriyor. Onun için ilaç yerine üzüm ve pekmez yiyelim.” diye konuştu.

Kara üzümün kana çok çabuk karışan bir madde olduğundan içindeki çekirdeğiyle birlikte yenildiği takdirde faydalarının daha da çoğaldığına dikkat çeken Salaş, “Kara üzümün kana çok çabuk karıştığından dolayı özellikle kış aylarında gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda vücudun direncini arttıran koruyucu bir kalkan görevi görüyor. Uzmanlar, her gün 15 tane kara üzüm yemeyi tavsiye ediyor. Şahsen bende Meşhur Nevşehir kuru üzümünden cebimde mutlaka bulunduruyorum. Ve şehrimizin bu önemli besin değeri olan kuru üzümden herkesin istifade etmesini tavsiye ediyorum.” dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×