TGF Genel Başkanı Sertel: Başbakan sorgusuz sualsiz gazetecilik istiyor

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atilla Sertel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın soru soran gazeteci istemediğini iddia etti.

TGF Genel Başkanı Sertel: Başbakan sorgusuz sualsiz gazetecilik istiyor
14 Şubat 2014 Cuma 14:13

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atilla Sertel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın soru soran gazeteci istemediğini iddia etti. Sertel, “Başbakan, sorgusuz sualsiz bir gazetecilik istiyor. Oysa ülke olarak en çok soru sorulması gereken bir dönemden geçiyoruz. Gazeteciler olarak yolsuzlukları, hukuksuzlukları sormalıyız.” dedi.

TGF Genel Başkanı Sertel, başkanlığını Arif Acar’ın yaptığı Sosyal Demokrat Diyalog Platformu tarafından düzenlenen “2014 Yılında Türk Basını ve Otosansür” konulu konferansı verdi. Konferansı, platform üyelerinin yanısıra Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil Hüner, 68’liler Platformu Başkanı Okan Yüksel ve İGC üyeleri de dinledi. Konuşmasında Türk basınının bugün içinde bulunduğu durumu özetleyen Atilla Sertel, şunları söyledi: “Başbakan’ın on yıllık iktidarı döneminde başarılı olduğu konulardan biri medyayı şekillendirmekti. Ne yazık ki bu konuda başarılı da oldu. Bugün medyanın büyük bölümü, iktidara göre şekillenmiş vaziyette. Günümüzde haberin doğru olup olmadığı çok önemli değil. Önemli olan, bu haberlerden Başbakan’ın ne kadar memnun olduğu. Bir kısım medya, Başbakan yanlış söylese bile bu yanlışı savunuyor. Böyle yanlı bir tutum içindeler. Bu vahim bir tablo. Öte yandan ülke olarak neredeyse her gün yeni bir yolsuzluk dosyasının açıldığı bugünlerde birçok gazeteci, Başbakan’a bu konularda soru bile soramıyor, çünkü Başbakan soru sorulsun istemiyor. O, sorgusuz sualsiz bir gazetecilik istiyor. Yolsuzluklar, hukuksuzluklar sorulmayacak mı? Ama sorulsun istemiyorlar, soran gazeteciyi de azarlıyorlar. Toplumun gözü, kulağı olan medyanın önemli bir kısmı, ne yazık ki kör, sağır, dilsizi oynuyor.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×